SEO

2020’de En İyi SEO Trendleri Nelerdir?

2020 SEO Trendleri

2020 yılında en iyi seo trendleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz? Aşağıda, web sitenizdeki organik trafiği artırmak için adım adım uygulayabileceğiniz SEO trendlerini açıkladık. Bu yazımızda nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

2020 SEO Trendleri
2020 SEO Trendleri

2020 yılında trend olacak bazı seo kriterlerini uygulamanız arama motorlarındaki sıralamalarınızı ve hedef anahtar kelimenizdeki konumuzu daha fazla artırmanız için size fikir verebilir.

2020 SEO Sıralamalarını Hangi Faktörler Etkiliyor?

 1. Sayfadaki Faktörler
 2. Sayfa Dışı Faktörler
 3. Site Düzeyi Faktörleri
 4. Hosting Faktörleri
 5. Alan Adı Faktörleri
 6. Marka Faktörleri
 7. Kurumsallık Faktörleri
 8. Güven Faktörleri
 9. Arama Motoru Faktörleri
 10. Kullanıcı Faktörleri
 11. Ziyaretçi Faktörleri
 12. Takipçi Faktörleri

Yukarıda belirtilen seo trendlerine 2020’de uyum sağlamak için önemli konular şunlardır;
İçeriğinizi optimize edin,
Web sitenizin hatalarını düzeltin, faydalı dış linkler oluşturun, trend konuları araştırın, sitenizde ilgili konularda sürekli özgün yazılar yazın.

1) İlk olarak, Temel SEO araçlarını ve eklentilerini ayarlayın.

a) Google Arama Konsolu: – Bu araç, sitenizin Google’daki performansını izlemek içindir. Ayrıca teknik SEO sorunlarını bulmanıza yardımcı olur. Sıralandığınız anahtar kelimeleri tam olarak gösterir ve bu veriler doğrudan Google’dan gelir.

b) Google Analytics: – Google Analytics, insanların web sitenizi nasıl bulduğunu ve kullandığını görmenin en iyi yoludur. Size trafik, sayfa görüntülenme sayısı, hemen çıkma oranı, ücretli aramalardan gelen ziyaretler ve daha fazlasını gösteren Analytics, bir web sitesini tam olarak tanımlayabilir.

c) Bir SSL sertifikasına sahip olun: Google, SSL kullanımını bir sıralama faktörü olarak açıkladı. Eğer siteniz için bir SSL sertifikası oluşturmazsanız alt sıralarda yer alıp, güvenilmez bir site olarak görünebilirsiniz. ZeroSSL sayesinde güvenli bağlantı sorurunuzu çözebilirsiniz. Hemen Buradan siteniz için bir SSL sertifikası oluşturabilirsiniz.

Web siteniz WordPress üzerinde çalışıyorsa,

Yoast SEO Eklentisi yükleyin: WordPress için en popüler SEO eklentisi Yoast, sitenizi SEO trendlerine uygun yapmanızı kolaylaştırır.

2) Müşterilerin aradığı Anahtar Kelimeleri bulun.

 • Google önerisi ile uzun kuyruk anahtar kelime bulun.
 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile Anahtar Kelimeleri Bulun.
 • Çevrimiçi topluluklarda gezinme: Sorulara cevap bulmanız için Reddit, Quora ve çevrimiçi forumlardaki konuları okumanız gerekir.

3) Anahtar Kelime İçeriğinizi Optimize Edin

 • Google, sayfanızın üstünde görünen terimlere daha fazla ağırlık verdiği için, anahtar kelimenizi sayfanın ilk 100 kelimesinin altında kullanın.
 • Başlık etiketinizin başında anahtar kelimenizi kullanın.
 • Anahtar kelimeyi içeren Kısa URL’ler kullanın.
 • H1, H2, H3 etiketlerinde anahtar kelimeler kullanın. Heading etiketlerini soru cümleleri ile zenginleştirin.

4) Teknik SEO sorunlarını ve hatalarını bulun, ardından düzeltin.

Teknik hatalar Site sıralamanızı düşürebilir ve sayfalarınızın sıralamasını etkileyebilir. 2020 SEO trendlerine uyum sağlamak istiyorsanız sitenize canonical etiketi ekleyebilir ve Pagination (Sayfalama) tekniklerinizi geliştirebilirsiniz.

İşte bazı teknik SEO Sorunları ve Hataları:

Mobil Uyumluluk: – 2020 SEO trendlerinde ilk olarak Mobil uyumluluk önemsenmelidir. Google, Googlebot’un son zamanlarda Chrome destekli çalıştığını ve Mobil’in ilk indekslemede kullanıldığını söyledi. Bu yüzden web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun. Mobil uyumlu olmayan bir site, mobil cihazlar için optimize edilmediği için üst sıralarda sıralanmayacaktır.
Sitenizin mobil cihazlar için optimize edilmiş olup olmadığını kontrol etmek için Google Mobil Uyumluluk Test Aracı ile sitenizi test edin.

Kimlik Tarama Hataları (Kapsam): – Kimlik taraması yani kapsam hataları, Google’ın sitenizdeki tüm içeriği dizine ekleme / göz atma konusunda sorun yaşadığı anlamına gelir. Google sayfanızı dizine ekleyemezse siteniz arama sonuçlarında sıralanmaz. Google Search Console Aracına giriş yaptıktan sonra “Kapsam” sekmesine tıklayarak arama motoru konsolunda belirtilmiş hataları kolayca bulabilir ve düzeltme işlemini yapmaya başlayabilirsiniz.

Sayfa Açılış ve Yüklenme Hızı: – Sitenizin yükleme hızını artırın. Toplam yüklenme süreniz 4 saniyenin altında olmalıdır. Bu faktör 4 saniyenin üzerinde olursa genel olarak, sayfa sıralamanızı olumsuz yönde etkiler ve yeniden kötü sıralama almanızı hızlandırır. Arama motoru örümcekleri, ziyaretçileriniz, kullanıcılarınız ve takipçileriniz sitenize giriş yaptığında siteniz ne kadar hızlı yüklenirse o kadar avantajlısınızdır. Sitenizin sayfa hızını kontrol etmek için Google’ın PageSpeed ​​Insights Servisi ve Webpagetest.org sitesini kullanabilirsiniz. Sayfa hızınızı ne kadar çok artırırsanız o kadar çok 2020 yılının seo trendlerine uyum sağlamış olursunuz.

Sayfa Dili: 2011 yılında Google , arama motoruna web sitesinin çeşitli dil sürümlerine sahip olduğunu ifade etmeye yardımcı olan hreflang niteliğini oluşturdu. 

Hreflang dil belirteci, arama motorlarının sayfanın hangi dillerde mevcut olduğunu anlamasına ve yalnızca dilin kendisine değil, kullanıcının bulunduğu yere bağlı olarak kullanıcıya ilgili sürümü göstermesine de olanak tanımaktadır.

Örnek olarak, web sitesinin farklı dillerdeki sürümü için hreflang bu şekilde uygulanmaktadır;

<link rel=”alternate” href=”https://www.perforjans.com/de/” hreflang=”de-DE” />

<link rel =”alternate” href=”https://www.perforjans.com/it/” hreflang=”it-IT” />

<link rel=”alternate” href=”https://www.perforjans.com/fr/” hreflang=”fr-FR” />

<link rel=”alternate” href=”https://www.perforjans.com/” hreflang=”x-default” />

Web siteniz şu durumlarda hreflang etiketi içermelidir:

 1. Aynı içeriğe sahip, ancak farklı dillerde sayfalar mevcut ise.
 2. Web sitesinde belirli bölgeleri hedefleyen tamamen aynı sayfalar bulunuyorsa.

Peki hreflang SEO’yu nasıl etkiler?

Hreflang, web sitenizin sıralamasını doğrudan iyileştirmez, ancak SEO’da önemli bir parametre olan coğrafi hedeflemeyi geliştirir. Bu özellik olmadan, arama motorları web sitenizin sayfalarının ilgili dil sürümlerini ayırt edemez. Ayrıca, bir dil içindeki farklı bölgeler için ayrılmış bazı sayfalar yinelenebilir. Ancak, hreflang’ın güçlü bir direktiften ziyade arama motorlarının taraması sırasında bir ipucu olduğunu hatırlamanız gerekir.

Hreflang etiketi, çok dilli web sitesinin optimizasyonu açısından önemlidir, çünkü:

 1. Hreflang, Yinelenen içeriklerden kaçınmayı sağlar. Örneğin, sayfa her iki ülke için de aynı içeriği içeren Türkiye ve ABD’den kullanıcılar için kullanılabilir olduğunda, Hreflang arama motoruna bu web sitesi sürümlerinin farklı bölgelere adanmış olduğunu bildirecektir.
 2. Hreflang, Uluslararası kitlenin artmasına yardımcı olur .
 3. Hreflang, Daha hassas hedefleme sağlar, böylece dönüşümü iyileştirir ve sayfalarınızdaki hemen çıkma oranını düşürür .

Hreflang’ın web sitenizin SEO’sunu geliştirmesini istiyorsanız, doğru ayarlandığından emin olun:

 • Hreflang, her sayfaya ayrı ayrı ayarlanır.
 • Hreflang, mevcut ve alternatif sayfalara bağlantılar içerir.
 • Hreflang, özelliğinin alternatif sayfaların mutlak adreslerini içermesi gerekir.
 • Hreflang, ISO 639-1 ile eşleşmelidir. Dil kodu biçimi ve ISO 3166-1 sayfa kodu biçimidir.
 • Hreflang, alternatif sayfalar 200 OK durum kodu döndürmeli ve dizin oluşturmaya açık olmalıdır.
 • ‘x-default’ değeri, alternatif sürümü olmayan kullanıcılar için varsayılan dil sürümünü belirleyecek şekilde ayarlanmalıdır.

Bazı araçları kullanarak web sitenizin sayfalarında hreflang’ın çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz: Netpeak Spider aracı hreflang optimizasyonunu yapmanızda size kolaylık sağlayacaktır.

5) İçerik eskiden olduğu gibi bugün de kraldır.

Sayfalarınızı Google’da sıralamak için harika içerikler yayınlamanız gerekir. Google’da üst sırada olabilmeniz için sitenizde kusursuz ve üst düzey içerikler yayınlamanız gerektiğini bilmelisiniz. Sayfanız için mükemmel içerik yazmanıza üç adımda Kaliteli İçerik Oluşturma Adımları yardımcı olabilir:

Adım 1) Sektörünüzün popüler içeriğinin bir bölümünü bulun: – Sektörünüzün popüler içeriğini araştırın. Anahtar kelime araştırmalarına ve aylık trendlerine önem verin. Blogunuzun veya sayfanızın daha fazla trafik alabilmesi için her zaman blogunuzu veya içeriğinizi en son konulara odaklı yazın.

Adım 2) Daha da iyi bir içerik oluşturun: – İçeriğiniz için konuyu seçtikten sonra, konuyu okuyun ve bu konuda tam bilgi edinin ve diğerlerinden daha iyi bir içerik oluşturun.

Adım 3) Bu içeriği tanıtın: – İçeriğinizi tanıtmak daha fazla trafik sağlar ve ayrıca Google’da sıralama kazanmanıza yardımcı olur. Şimdi, “Bu içeriği paylaşın” butonunu sitenize ekleyebilirsiniz. Ayrıca, tanıdığınız kişilere ve sektörden ilgili isimlere Sosyal medya, E-posta vb. yolları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Bu üç adım, web sitenize veya blogunuza büyük miktarda trafik çekebilir ve içeriğinizin hedeflenen anahtar kelimenizde en iyi sonuçları elde etmesine yardımcı olabilir.

6) İçeriğinizi paragraflara ayırın veya bölüm bölüm yayınlayın.

Araştırmalar şunu gösteriyor; “Kimse dev metin içeriğini okumayı sevmiyor”. Bu nedenle, İçeriğin paragraflara bölünmesi veya bölümlenerek yayınlanması içeriği okumayı çok kolaylaştırır. İçeriğinizin okunması kolay olduğunda ise hemen çıkma oranınız olumlu bir şekilde düşer.

7) Sayfanızda multimedya kullanın.

İçeriğinizi ilgi çekici hale getirmek için resimler, anketler, görsel içerik, videolar, sohbetler ve infografikler kullanın.

8) Siteniz veya içeriğinizle ilgili otoriter sayfalara link verin.

Link vermek ve link almak SEO’nun değişilmez bir kuralıdır. SEO, yalnızca link almak değildir. Link de vermektir. Sizin web sitenizin içeriğinden alakalı bir siteye link vermeniz durumunda Googlebotları ve Algoritmaya, içeriğiniz hakkında sizin içeriğinizi farklı kılabilecek önemli sinyaller vermiş olursunuz.

9) Zombi sayfalarını silin veya yeniden yönlendirin.

Zombi sayfalar, web sitesinin trafik almayan sayfaları anlamına gelir. Google, birçok zombi sayfası içeren web sitelerini iyi şekilde değerlendirmez.

Bu yüzden yavaşça zombi sayfalarını silin veya yeni sayfalara yönlendirin. Bu nedenle, sitenizdeki her sayfanın harika olduğundan emin olun. Miktara değil içerik kalitenize ve verilere odaklanın.

10) İçeriğinizi Güncel Tutun.

İçeriğinizi zaman zaman güncellemek, sayfanızda size daha fazla organik trafik kazandırabilir. Araştırmalar, bir blog gönderisini güncelledikten sonra, bu gönderi için organik trafiğin % 31 arttığını gösteriyor. Güncelleme sonrası bir süre trafik azalabilir, ancak yine de içeriğiniz güncellendiği için zamanla daha fazla organik trafik alır.

11) Web siteniz için bağlantılar oluşturun.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, Backlink’lerin hala Google’ın en önemli sıralama faktörlerinden biri olduğunu ortaya koymuştur. Google’da sıralama konusunda istekliyseniz, size gerçekten referans olabilecek kaliteli geri bağlantılara ihtiyacınız vardır. Bu bağlantıları kısaca şunları yaparak elde edebilirsiniz;

12) Konuk yazarlığınızı kullanarak bağlantılar oluşturun.

Konuk yazarlık kaydı işe yarayabilir, ancak bu konuda stratejik olmanız gerekir. Misafir bloglarında yayınladığınız tüm yazıları doğal biçimde linklemelisiniz. Hatta bağlantılarda “nofollow” etiketini kullanmaya özen göstermelisiniz.

2020’nin En Önemli SEO Faktörleri Nedir?

2020 için yeni SEO eğilimlerini bilmek önemlidir, bu yüzden web sitenizi buna göre güncelleyin ve arama motoru sonuçlarından sitenize ve sayfalarınıza gelen trafiği sitenizde tuttuğunuzdan emin olun.

İşte 2020 için 10 SEO trendi:

 • Öne Çıkan Arama Sonucu: Öne çıkan arama sonuçları (Featured Snippets) kutucuğunu avantajınıza kullanın. Snippets’lar genellikle 1. sırada yer alan organik arama sonuçlarının üzerindedir. Bu konuma yükselmek için sitenizi ziyaret edenlerin sıkça sorduğu veya size sorması muhtemel olan sorularına kısa ve net yanıtlar verin.
  Sesli arama oldukça yaygın hale geliyor. Bu nedenle, web sitenizi sesli arama için optimize edin.
  Giderek daha fazla kişi çevrimiçi videolardan öğrenmeyi veya bunları eğlence amaçlı kullanmayı tercih ediyor. Bu nedenle, işinizi geliştirmek için video pazarlamasından yararlanmalısınız. Aynı zamanda videolarınızı paylaştığınız video platformları YouTube, Vimeo vb. mecralarına sitenizin linkini ekleyerek aktif bir trafik kaynağı haline getirmelisiniz.
 • Sosyal Medya’da Marka Topluluğu Etkisi: Bir Facebook, Telegram, WhatsApp grubu oluşturmalı, ilgili kişileri bu gruba dahil etmeli ve grubu kullanıcı katılımına izin vererek en yeni paylaşımlarla aktif tutmaya çalışmalısınız.
 • Destekçilere Ulaşma ve Kaybetmeme: Kendinize gönüllü destekçiler bulun. Unutmayın, Google’ın ilk zamanlarda yayılmasının en önemli sebebi kısa sürede oldukça büyük bir kitleyi destekçisi haline getirmesidir. Gerçekten faydalı bir iş yapıyor veya insanlara faydalı bir model sunuyorsanız sizi destekleyecekler ve yakın çevrelerine önereceklerdir.
 • UX Kriterleri: Web sitenizdeki kullanıcı deneyimini optimize edin. UX kriteri, daha hızlı yüklenen, kullanıcılar için içerik sağlayan web sayfalarına sahip olmak anlamına gelir. Sadece arama motorları için yapılmış siteler UX kapsamında değildir.
 • İçerik Güncelliği: Ziyaretçilerinizin ne istediklerini bilmeleri için kullanıcılarınızın ana arama amacını anlayın ve ardından ihtiyaçları ile ilgili içerik sağlayın. Kullanıcılarınızla ve sektörünüz ile alakalı güncel, kaliteli, özgün, devam eden değerli içerikler yayınlayın.
 • İşletme Lokasyonu: “Bana En Yakın”, “İstanbul’da”, “Ankara’da”, “İzmir’de” gibi anahtar kelimeler kullanarak ve işletmeniz için bir Google İşletme sayfası oluşturarak yerel aramalarda optimize edin. Ayrıca bu yöntemi site içeriklerinizde ve blog içeriklerinizde de kullanabilirsiniz.
 • Markanın Geçmişi ve Gücü: Markanızı oluşturmaya öncelik verin. Kaliteli marka profilleri oluşturun ve marka bilinirliğinizi artırmaya çalışın.
 • Diğer Arama Motorlarında Bulunabilme: Google dışındaki diğer arama motorları için sitenizi optimize edin. Örneğin, Yandex, Yahoo ve Bing için optimize edin. Bu arama motorlarında hesabınızı kolayca doğrulayarak basit bir şekilde Sitemap dosyanızın linkini ekleyip URL aracından gönderebilirsiniz.
 • İçerik Uzunluğu ve Kalitesi: İçeriğinizin uzunluğu SEO için önemlidir. 2.000 kelime veya daha uzun olan, kullanıcıların bir sayfada ihtiyaç duydukları tüm bilgileri içerisinde bulunduran sayfalar her zaman daha üst sırada yer alır.
 • Mobil Sayfa Hızı ve Puanı: Kullanıcılar genellikle sitenize mobil cihazlar üzerinden erişir. Sayfaların mobil cihazlarda daha hızlı yüklenebilmesi için sitenize mobil SEO optimizasyonu yapmanız gerekir.

2020’de Hangi SEO Araçları Kullanılmalıdır?

Aşağıdaki SEO araçları SEO’nuzu bir sonraki seviyeye taşımanıza ve 2020 SEO trendlerine uyum sağlamanıza yardımcı olacaktır.

 1. Semrush

SEMRush, SEO’nuzu ve dijital pazarlamanızı geliştirmeniz için bilinen en önemli SEO aracıdır. 2020 SEO trendlerinde Semrush ilk sırada olan tek araçtır.

 1. Google Arama Konsolu

Google Arama’daki sonuçlarınızı artırmak istiyorsanız, Vanessa Fox’un yaratıcısı olduğu Google Search Console en değerli cihazlardan biridir. Search Console kesinlikle dikkate almanız gereken seo trendlerinin başında gelir.

Arama yoluyla web sitenizdeki trafiği izler ve sıralamanızın düşmemesi için sorunları düzeltebilirsiniz. Search Analytics’ten toplanan bilgilere dayanarak, Google Arama’daki sıralamanızı yükseltmenize katkı sağlayan anahtar kelimeleri içeriğinizin bulunabilirliğini artırmak için ekleyebilirsiniz.

Google Arama Motoru, tarama için tüm site haritalarını ve URL’leri yüklemenize ve ayrıntılı veriler görmenize yardımcı olur. Dizin içeriğini kontrol ederek Google’ın web sitenizi en son ne zaman görüntülemiş olduğunu görebilirsiniz. Eğer, Web sitenizle ilgili herhangi bir sorun varsa, e-posta ile bilgilendirilirsiniz.

3. Kwfinder:

KWFinder by Mangools, anahtar kelime analizlerine yardımcı olan güçlü bir araçtır. Bu SEO aracı, hem yeni başlayanları hem de deneyimli profesyonelleri desteklemek için hem temel hem de gelişmiş veriler sağlar. Sezonluk anahtar kelimeler ve önemli konular hakkında bilgi veren, trend olan arama hacimleri alırsınız.

Ayrıca, coğrafi bölgeye özgü uzun kuyruklu anahtar kelimeler de bulabilirsiniz. KW Finder, 50.000’den fazla lokasyondan veriye sahiptir. KWFinder en güvenilir SEO verilerine ve tam eşleşen anahtar kelime arama hacimlerine sahiptir.

4. Moz

Moz, site kontrolleri, metrik puanlaması, backlink analizi ve anahtar kelime ipuçları gibi özellikler sunar. Ayrıca arama motoru pazarlama planınızı geliştirmek için kişiselleştirilmiş raporlar alabilirsiniz.

Backlink ve Metrik Puanlaması, PA – DA Değerleri sitenizi 2020 seo trendleri açısından test etmenizde en bilindik yardımcıdır.

Anahtar Kelime Gezgini, iş akışınızı kolaylaştırmanıza ve hangi anahtar kelimelerin en iyi hedeflendiğine ışık tutmanıza yardımcı olur.

Sayfalarda listelenen anahtar kelimeleri karşılaştırabilirsiniz. Size daha fazla anahtar kelime fırsatı sunacaktır. Google aramalarının tıklama oranını Zorluk ve Organik TO metrikleri ile hesaplayabilirsiniz.

Satın alma işleminin yapılıp yapılmayacağını belirlemek için tüm özellikleri 30 günlük ücretsiz deneme sürümüyle inceleyebilirsiniz.

5. Buzzstream

BuzzStream ile hedef kitlenizin iletişim bilgilerini, sosyal medya hesaplarını ve sitenizin metriklerini bulabilirsiniz. Meslektaşlarınız ile daha yakın iletişim kurabilir ve sizinle etkileşimde kalmalarını sağlayabilirsiniz. BuzzStream Aracı, İçeriğinizi daha iyi dağıtmanıza yardımcı olduğu için çevrimiçi görünürlüğünüzde büyük bir fark yaratabilir.

7. Answerthepublic

Ziyaretçilerinizin dikkatini çekeceğinden emin olduğunuz çeşitli blog içerikleri üretebilirsiniz. Bu araçta sunulan fikirler erişim kolaylığı için farklı bölümlere ayrılmıştır. Bu araç, reklam, halkla ilişkiler, içerik ve SEO dahil olmak üzere herhangi bir pazarlama ekibi için değişilmez bir parçadır.

8. PageSpeed Insight

Google tarafından geliştirilen SEO algoritması, web sitenizin yükleme hızını önemli bir sıralama faktörü olarak görür. Bunu dikkate alarak, bir web sayfasının içeriğini değerlendirmek ve yükleme hızını azaltmak için önerilerde bulunmak için PageSpeed ​​Insights’ı kullanabilirsiniz. Sonunda, bu işlem SEO puanınızı artıracak ve web sitesine daha fazla trafik aktarmanıza yardımcı olacaktır. 2020 SEO trendlerine uyum sağlamanız için göz ardı etmeniz önerilir.

 1. SpyFu

SpyFu, rakipleriniz tarafından kullanılan en değerli anahtar kelimelere erişmenize yardımcı olan bir araç sunar. Bu araç ile tüm alanları arama eğilimlerini ve kullanıcılarınızın Google’da nerede arama yaptıkalrını görme fırsatı verir. Aynı zamanda dijital pazarlama operasyonlarında AdWords’te rakiplerinizin yer aldıkları her organik düzeyi, ücretli ve ücretsiz organik trafik verilerini öğrenebilirsiniz.

 1. Screaming Frog

Sitenizde ve sayfalarınızda SEO’yu kontrol edebilmeniz için web sitesi URL’lerini izlemenize ve temel öğeleri analiz etmenize yardımcı olur. Screaming Frog’un hem ücretsiz hem de ücretli sürümleri bulunur. Search Console entegrasyonu, Google Analytics, Connect Metrics ve PageSpeed ​​Insights gibi gelişmiş özellikler arıyorsanız, ücretli bir sürüm satın almanız önerilir. Ayrıca premium sürümünde özel bir robots.txt ve özel kaynak kodu araması yapabilirsiniz.

2020’de SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

En çok sorulan soru “SEO içerik yazımı nedir?” sorusudur.
2020 yılında blogunuzu daha üst sırada sıralamak, daha çok trafik kazanmak için tüm içeriklerinizi optimize etmelisiniz. 2020 Seo trendlerine uygun seo çalışmaları için içeriğinizi tam optimizasyon ile yazmaya özen göstermelisiniz.

SEO Uyumlu İçerik Yazımı Aşağıdaki Maddelerden Oluşur;

 • Anahtar Kelimeyi Başlıkta ve İçerikte Kullanmak
 • Anahtar Kelimeyi URL’de Kullanmak
 • Meta Description (Açıklama) Kısmında Anahtar Kelime Kullanımı
 • Resim Başlığı
 • Resim Adı
 • Harici Bağlantılar
 • Dahili Bağlantılar
 • Takip Et Bağlantısı
 • Nofollow, Dofollow Linkler
 • SEO Uyumlu Kullanıcı Dostu SEF URL

Yukarıda listelenen maddeler kusursuz bir SEO uyumlu içerik oluşturabilmenizi ve seo trendlerine ayak uydurmanızı sağlayacaktır.

SEO Uyumlu İçerikler Neden Yazılır?

SEO içeriği yazılmalıdır çünkü Google’da milyonlarca blog indeksli bir haldedir. Bu yüzden blogunuzu sıralamak için arama motorlarına bir sinyal vermelisiniz. Başka bir deyişle, sinyaller anahtar kelimelerdir.

SEO uyumlu içerik yazma genellikle kitle için arama teorisini hedeflemek anlamına gelir.

Bir başka deyişle, bunu söyleyebiliriz. İçerik yazmak, arama motorlarının içeriğinizi anlaması için içeriğinizi doğru şekilde tanımlamaktır.

SEO Uyumlu İçerik Yazımı Türleri Nedir?

SEO uyumlu içerik yazımı beş türü içerir;

 • Site İçi SEO
 • Sayfa İçi SEO
 • İçerik SEO’su
 • Site Dışı
 • Sayfa Dışı SEO

Sayfa Dışı SEO Optimizasyonu

Sayfa Dışı SEO Optimizasyonu, Teknik SEO’nun bir parçasıdır, Sayfa Dışı SEO’yu bir tür SEO uyumlu içerik yazımı olarak düşünemeyiz. Ama bilmek çok önemli. Bu konuda link alabileceğiniz ücretli ve ücretsiz kaynakları araştırabilirsiniz.

Sayfa İçi SEO Optimizasyonu

Sayfa İçi SEO Optimizasyonu, Google’da daha üst sıralarda yer almak ve Web Sayfasında bireysel trafik almak için tek tek web sayfalarını optimize etme uygulamasıdır.

Basit bir ifadeyle, Sayfa İçi SEO’nun SEO uyumlu içeriğinizin olduğu sayfada içeriğinizi yalnızca hedeflenen anahtar kelimeniz veya kelime öbeklerinizle süslediğiniz, içerik segmentleri (heading etiketleri, resimler, linkler, teknik işlemler, italik ve bold vb.) segmentler ve kapsamlı bir içerik yazma işlemi olduğunu söyleyebiliriz.

Sayfa İçi SEO Optimizasyonu Nasıl Fayda Sağlar?

 • Google SEO puanlarını artırmanıza yardımcı olur.
 • Organik trafik artar.
 • Yerel Sonuçlarda listelenirsiniz.
 • Ucuz ve Güçlü Bir Pazarlama yöntemidir.
 • Kalıcı olarak değer katar.
 • Tıklama oranınızı iyileştirir.
 • Diğer organik trafik kaynaklarında yer almanızı sağlar.
 • Uzun Kuyruk Anahtar Kelimelerde yükselirsiniz.
 • Sayfa Hızı ve Sayfa Yüklenme hızını iyileştirmiş olursunuz.

Site İçi SEO Optimizasyonu Faktörleri

Yukarıda belirtildiği gibi,

“Site İçi SEO optimizesi, daha üst sıralarda yer almak ve arama motorlarında daha alakalı trafik kazanmak için tek tek web sayfalarını optimize etme uygulamasıdır. Sayfada, optimize edilebilen bir sayfanın hem içeriği hem de HTML kaynak kodunu tamamen optimize etme uygulamasıdır.”

Site İçi SEO’nun Bağlı Olduğu Faktörler ise şunlardır;

1.Keywords (Anahtar Kelimeler):

Kelimeler, kitle sorgularını hedeflemek için kullanılan bir kelime veya kelime öbeğidir. Anahtar kelimeler belirlenirken en trend konular seçilmelidir. Trend anahtar kelimeler SEO Uyumlu İçerik Yazma konusunda çok önemlidir.

Anahtar Kelimeler Nasıl Düzenlenir?

Başlık Düzenlemesi.

Başlıkta anahtar kelimenin başlıkta geçmesi bir zorunluluktur. Google önce başlığınızı soldan sağa okur. Bundan dolayı, başlık optimizasyonu SEO’nun SEO trendlerine uyum sağlamak başlıkların yıkıcı etkisini asla göz ardı etmeyin.

Hemen içeriğinizle ilgili yüksek rekabetli, aranan anahtar kelimelerinizi bulun ve bunları başlığınıza, içeriğinize yerleştirin.

Alt Başlık Düzenlemeleri.

Başlığı düzenledikten sonra bir sonraki adım, anahtar kelimenizi alt başlıklar halinde düzenlemektir. Sitenizdeki ve sayfalarınızdaki tüm resimler ilgili bir alt etiketine sahip olmalıdır.

İçerik Düzenlemeleri.

İçerikteki başlıkları düzenlemek, herhangi bir içerik optimizasyonu için çok önemlidir. Konunuzla ilgili içerik ayrıntılarında ve bu tarz konular hakkında çok sayıda anahtar kelimeyi içeriğinizin içinde kullanabilirsiniz.

Görüntü Optimizasyonu.

Google’ın resimlerinizle ilgili içeriğinizi ilişkilendirdiğini ve optimize ettiğini biliyor muydunuz?

Resimler genellikle büyük olarak yüklenir. Dolayısıyla büyük resimler sayfanın açılış hızını etkiler.

Bu yüzden görüntü optimizasyonunun yapılması SEO için zorunludur.

Resimlerinizi jpeg2000, WebP gibi formatlarında yükleyerek optimize edebilirsiniz.

Resimlerin Anahtar Kelimeleri.

Resminizi optimize ettikten sonra, anahtar kelimeyi resmin başlığına ve resminizin Alt metnine koymalısınız. Görüntülerin SEO trendlerine uyumlu bir içerik oluşturmanız için çok yararı olacaktır.

Dahili Bağlantılama.

İçerik içinden iç link verme, sitenizi dahili olarak web sayfalarınıza bağlamak anlamına gelir. İç linkleme, hemen çıkma oranınızı azaltır ve web sayfanızdaki kullanıcıları ilgili başka sayfalara yönlendirir.

Kullanıcı Dostu URL.

Kullanıcı dostu URL’ler, kolayca anlaşılabilir URL’lerinizdir.

SEO dostu URL’ler, kullanıcıların ve arama yapanların ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış URL’lerdir. Özellikle, SEO için optimize edilmiş URL’ler kısa ve anahtar kelime açısından optimize edilmiş olursa SEO optimizasyonuna fark katan değerli bir kriter olarak bilinir.

Kötü Örnek;

https://www.perforjans.com/post=10497

En İyi Örnek;

https://www.perforjans.com/2020-de-en-iyi-seo-trendleri-nelerdir/

Gördüğünüz gibi, birincisi kullanıcı dostu bir URL değil, çünkü URL kolayca anlayamayacağınız rakamlardan oluşuyor.

İkincisi, kullanıcı dostu bir URL’dir. URL’yi ve sayfa içeriğini kolayca anlayabilirsiniz.

2020 SEO Trendleri Markanızı Geleceğe Taşır!

2020’de sıralama kazanmak isteyen ve 2020’nin seo trendlerini uygulamak isteyen herkesin özellikle SEO’dan en iyi şekilde yararlanmak için kullanıcı dostu bir URL kullanması artık zorunludur.

Author

perforjans

Google'a Reklam Ver
Google'a Reklam Vermeye Başlayın
Daha fazla müşteri ve satış ister misiniz?

Sitenizin Google'da üst sırada olmasına yardımcı olabiliriz. Size özel stratejilerimizi öğrenmek için şimdi reklam uzmanınız ile bir görüşme başlatın.