SEO

404 Hataları Sonrası Negatif SEO Sorunu ve Anti SEO Etkisi

Bir internet sitesinde birden fazla, sürekli, devamlı 404 sayfa bulunamadı hataları varsa / oluşuyorsa SEO açısından olumsuz sonuçlar görülebilir. 404 sorunu Google açısından çok sakıncalıdır ve kalıcı seo değerleri de kaybedilebilir. 404 hataları sizi kalıcı seo değerleri kaybına uğratabilir. Bu da 3-0 belki de 5-0 geriye düşmek anlamına gelir.


404 hatalarından nasıl kurtulabiliriz?

404 hataları uzaktan baktığımızda çok insani gözükür. Aman ya içinden çıkılmayan büyük bir sorun yaşamıyoruz ki! Eskiden olan bir sayfa erişime açıktı. Şimdi yok veya yenisi var. Google benim SEO değerlerimi düşürmez, sıralamalarımı belki biraz etkiler şeklinde düşünebilirsiniz. Hatta Google, bunu anlamayacak kadar salak mı da diyebilirsiniz. Evet, Google 404 hatalarını seo açısından eksiye düşürebiliyor. Farklı bir kareden bakarsak bizde ona hak verebiliriz:

Google aynen şöyle düşünüyor: Bir web sayfası zırt pırt değişmemeli, url yapıları çok sık değişime uğramadan 404 hataları en aza indirilmelidir. 404 problemleri aşırı olan siteler zaten istikrarlı ve kaliteli siteler değillerdir, problemli sitelerdir. Problemli siteyi de ben sevmem, kullanıcı da sevmez ve ben bu siteleri kullanıcıyla asla buluşturmamalıyım yani önplana çıkarmamalıyım diyor. Kullanıcı deneyimini önemsemeyen beni nasıl önemsesin? fikirlerini önemsiyor. Kendi çapında Google’da bu düşünceye sahip. Sonuçta bu bir robot yani, yapay zekâ ürünü. Ne kadar mükemmel olabilir ki? Kendine yettiği kadar kusursuz olmaya gayret ediyor ama yeterli mi? Bizce değil. Yinede Dünya’nın 1 numaralı arama motoru devi olduğunu hepimiz biliyoruz. Aslında Google’a şu açıdan baktığımızda haksız olduğunu söyleyemeyiz. Google arama motorunuda tek robotların yönettiğini düşünmeyelim. Robotlar kusurludur, insanlar onları kusursuz hale getirmeye çalışır. Burada da iş tamamen Google arama motoru geliştirici ekibine düşüyor. Zaten top onlarda, robotlarla (otomatikleştirerek) işi kolaylaştırıyorlar.

404 SEO Hataları nasıl düzeltilir?

Eğer çok sık url yapısı değiştirdiyseniz ve WordPress kullanıcısıysanız 404.php sayfasına 301 yönlendirme yapın, işlemi gerçekleştirerek kullanıcı deneyimini bir kademe alta düşürürsünüz ama 404’ün negatif etkilerindende kurtulmuş olursunuz.

404 Hatalarını nasıl en aza indirilir?

Kurtulmanın bir yolu yok, sonuçta bu sayfalar geçmişte vardı ama şu anda yok. Google arama motoru örümcekleri de sayfaları veritabanına kaydettiyse düzenli olarak sayfalara erişim sağlamaya çalışacaktır. Erişilen sayfada varolmadığı için sorun yaşanacaktır. Nasıl ki geçmiş, bizim kontrolümüz dışındaki backlinklerimizden kurtulamıyorsak geçmişteki 404 hatalarımızdan da kurtulmamız mümkün gözükmüyor. Birde o sayfalara gelen backlinkler varsa, backlinkler alındıysa tam facia!

Ek bir yardımcı!

Screaming Frog: Programı bilgisayarınıza indirerek web site adresinizi programa yazarak sitenizi geniş kapsamlı taratmaya başlayabilirsiniz. Sizden kaynaklanan 404 hatalarının tespitini çok kolay yapabilirsiniz.

Diğeri – Xenu bilgisayar programı: Screaming Frog programı ile aynı görevi yaparlar.

Başkaları Tarafından Yapılan 404 Sayfalarında Anti SEO (Negatif SEO) Uygulamaları

Piyasada belirli programlar var, gerek proxy ile çalışan, gerek tek bir ip adresiyle görüntüleme işlemleri yapıyor. Tek yapmanız gereken içerisine 404 urlleri içeren .txt uzantılı dosyayı yükleyip programa start vermek. Hatta bunların Google’a ping gönderen, sayfaları haber verip bildirme amaçlı çeşitli sorgular gönderen versiyonları bile bulunuyor. Sadece sorgu göndermekle kalmazlar, robots.txt dosyanızda eğer bir engel yoksa o sayfaları Google’a indeksletebilirler bile. Bununda sonucu tahmin edemeyeceğiniz kadar ağır olacaktır. Durum bu kadar ciddi ve trajikomik. Bana kalırsa bu saldırı negatif backlink ve link inşaası saldırısıyla aynı güçte olabilir, eşdeğer güçte olabilirler. Çok dikkatli olmakta gerçekten fayda var. Tüm emeğiniz aniden günler sonra boşa gidebilir, eski, yıllanmış, kendini ispatlamış siteler belki etkilenmez veya daha az etkilenecektir.

Saldırı Yapıldığı Nasıl Anlaşılır?

1. Yöntem

Google Web Yöneticisi Araçları

Site adresimizi doğruladıysak sitemizi bulup giriş yapıyoruz.

Yan menüde bulunan Tarama Hataları kısmına tıklıyoruz.

Masaüstü, Akıllı Telefon ve Özellikli Telefon seçenekleri karşımıza çıkacak, burada Bulunamadı sekmesine giriyoruz.

İşte bu alanda tarama hatalarını göreceksiniz. 404 hatasına sahip sayfalar burada listeleniyor. Şimdi bakın ve orada anormal sayfalar var mı? Kontrol edin. Yanlarda görülme yani tespit edilme tarihleri de yazar. Değişik karakterli urller, saçma şeyler görüyorsanız sitenize bir saldırıda bulunuluyor veya saldırıda bulunulmuş demektir. Acilen 404 sayfası yönlendirmesi yapıp tüm hataları düzeltildi olarak işaretleyerek Google’a sorunun düzeltiğini haber vermiş olalım.

2. Yöntem

Site:siteadresiniz.com Arama Terimiyle Arama Yapmak

404 saldırısıyla birlikte saldırı yapılan sayfalar Google arama motorunda indekslendiyse veya indekslenmeye başladıysa site:siteadresiniz.com arama terimiyle kontrolleri sağlayabilirsiniz. Son 24 saate, son 1 haftaya ve son 1 ay’a bakın.

Yönlendirme Yaparsanız 404 Hedefli Anti SEO Saldırılarına da Önlem Alırsınız, Saldırıları Bitirirsiniz

Saldırılara önlem almak, saldırıları bitirmek ve olumsuz seo etkisi oluşmaması için işlemi uygulayın. SEO’ya haddinden çok önem veriyorsanız uygulamayı yapmanızı tavsiye ederim. Geleceğe de bir nevi önlem niteliğinde olur.

Kritik Soru: Kullanıcı Deneyimi ve 404 Yönlendirme Sorunsalı

Bazıları havalı, janjanlı, göz alıcı, göz kamaştırıcı 404 sayfa tasarımları yapmaktan bahsederken bizde SEO değerlerimize olumlu katkı yapması için 404 sayfasını anasayfaya yönlendiriyoruz. Delilik parayla mı? diyorsunuz? Delilik olduğundan söz edemeyiz ama olumsuz seo etkisi yaşamamak için kullanıcı deneyimini arka plana atarak alınan bir önlem, yapılan bir işlem, optimizasyon uygulaması diyebiliriz. Kullanıcı deneyimi mi? SEO görünürlükleriyle beraber SEO değerlerinin zarar görüp azalması mı derseniz ben SEO’yu tercih ederim. Çünkü telafi edilemez büyük, kalıcı zararlara yol açabilir. SEO değerlerimizin ve görünürlüklerimiz için kullanıcı deneyimini kenara atmak şimdilik doğru tercih olur. Ziyaretçiler tarafından belki hoş karşılanmayabilir ama bunu yapmaya mecburuz. En azından uzun bir süre, kesinlikle yapmamız gerekiyor.

Kullanıcı Deneyimini Önemsemiyorsanız Tüm 404 Hatalarını Alakalı Yeni Sayfalara Yönlendirin

.htaccess dosyasına eklenmesi gereken kod aşağıdadır:

Redirect 301 /eskisayfa /yenisayfa

Bütün 404’lü sayfalar için aynı işlemi bir bir gerçekleştirin, hatalı sayfaların alakalı sayfalara yönlendirilmesini sağlayın. Bu işlem sırasında ciddi emek sarf edeceksiniz, sizin için çok zahmetli olacak bir uygulamadır.

Dipnot: İlk etapta SEO görünürlükleriniz düşebilir, doğal olarak tüm yük anasayfaya binecektir. Bu da Google’ı abandone edebilir / farklı düşüncelere kapılmasına neden olabilir. Mümkün oldukça onu huylandırmamak vizyonumuz olmalı. Geriye düşerseniz zamanla bulunduğunuz ve hedeflediğiniz konumlara gelirsiniz.

Author

perforjans

Uzmana Mesaj Gönder
Detaylı Bilgi Al
Daha fazla müşteri ve satış ister misiniz?

Sitenizin Google'da üst sırada olmasına yardımcı olabiliriz. Size özel stratejilerimizi öğrenmek için şimdi reklam uzmanınız ile bir görüşme başlatın.