Google Reklam Yönetimi

Adwords Teklif Stratejileri Google Ads TBM, CPC, CPM Nedir?

Adwords Teklif Stratejileri Ayarları Nasıl Yapılır?

Ülkenizdeki, bölgenizdeki kullanıcılar, her gün, her saniye içinde belirli hizmetlere, ürünlere ulaşmayı amaçlıyor ve bilgi aramaya devam ediyor. Sizin gibi firmaları arayan kişilere ulaşmanız işinizi büyütmeniz için TBM, CPC Adwords reklam stratejisi en değerli fırsattır. Tıklama başına ödeme (CPC/TBM) stratejiniz şayet başarılı olursa, reklam maliyetleriniz azalabilir, gösterimleriniz ve dönüşümleriniz artabilir. CPC’nin diğer bir adı TBM olarak da ifade edilir. CPM teklif stratejisini kullanmanız durumunda gösterimler üzerinden ücretlendirilebilirsiniz. PPC reklamlarının Türkçe anlamda tam açılımı, “Tıklama Başına Maliyet” anlamına gelir. PPC (Tıklama Başına Maliyet) Google ads reklam paneli içerisinden kolayca belirlenebilen tıklama oldukça ödeme yapılmasını imkan tanıyan birincil reklam stratejisidir.

1 – Adwords Teklif Stratejileri (Google Ads TBM, CPC, CPM) Neden Kullanılır?

Google Ads Reklamlarıınızın arama motoru sonuçlarında görünmesini sağlamak için daha belirli reklam alanları için ekstra ödeme yapamazsınız. Sadece tıklamalar için ödeme yaparsınız.

PPC reklamcılığının nasıl çalıştığını keşfetmek için öncelikle Google’ın PPC reklamlarının geçerliliğini ve alaka düzeyini belirlemek için kullandığı tamamen otomatik bir işlem olan Reklam açık artırmalarına bakmamız gerekir.

Google’a reklamverenler, reklamlarını oluşturduktan ve anahtar kelimelerini arama motoru reklamcılık platformu Google Ads paneline dahil ettikten sonra, sonuçlar sayfasının reklam bölümünde reklamlarının anlık konumlarına bağlı olarak teklifler belirleyebilirler. CPC (TBM) oranı artırılırsa alt sıralarda yer alan reklamlar, mevcut konumudan daha üst sıraya yükselebilir.

Çünkü, PPC pazarlama, organik tıklamalar kazanmanın bir alternatifi olan arama motoru reklamcılığını kullanarak sitenize trafik yönlendirmenin yaygın ve en çok kullanılan bir yoludur. Oluşturup tamamladığınız Google reklamlarınızı Google’ın arama motoru sonuç sayfasının (SERP’ler) üstünde görebilirsiniz. Herhangi bir anahtar kelimede yayınlanan yeşil renkte “Reklam” metnini içeren meta başlığının hemen yanında bir dikdörtgen olarak belirtilen arama ağı reklamı veren web siteleri listelenebilir. Yayınlanan reklamlarınız rakipleriniz arasında ilk 3 sırada bulundukça müşterilerinizi ve satışlarınızı artırmanız olası bir gelişmedir.

PPC Nasıl Çalışır?

Doğru bir tıklama başına maliyet stratejisi ile elde edecekleriniz:       

 1.                     Satışları artırmanız için benzersiz bir teklif stratejisinin arka planda optimize işlemi başlatılır.
 2.                     En hızlı satış ve dönüşüm kazandıran stratejik reklam yönetimidir.
 3.                     Marka bilinirliğiniz ve reklam gösterimleriniz hızla artar.

2 – Adwords Teklif Stratejisi TBM/CPC İle Kampanyada Anahtar Kelimeleri Belirleme

PPC alanına tamamen giriş yapmadan önce, bir “arama sorgusu” ile “anahtar kelime” arasındaki farkının anlaşılması gerekmektedir.

 • Arama sorgusu, kullanıcıların aradıklarını bulmak için arama motorlarına yazdıkları bir kelime öbeği veya kelimedir.
 • Anahtar kelime, bir web sayfasının içeriğini tanımlayan belirli bir kelime veya kelime öbeğidir.
 • Daha geniş ve aylık araması yüksek olan anahtar kelimelere odaklanmalısınız.

Reklamlarınızı oluştururken kullanıcı isteklerine, marka adlarınıza ve tıklama, satış kazandırması kurallarını dikkate almalısınız. Her Google reklamı bir URL, başlık ve açıklama içerir. Bu reklamlar TBM (CPC) oranlarından kazandığınız pozisyonda gösterilecektir. Pozisyonların artıp artmayacağı ise web sitenizin hatasız olmasına, reklamlar için özel hazırlanan sayfalar, teklif stratejiniz ve reklam metinleriniz ile Nihai URL’leri ne kadar doğru yerleştirdiğinize bağlıdır.

3 – Adwords Teklif Stratejisi Tıklama Başına Maliyet Seçeneği İle Ödeme Yapma

Bütçeniz Google’a ne kadar harcayabileceğinizin sinyalini verir. Her kampanya için bir bütçe belirlemek, reklam harcamalarınızın çoğunu en çok ihtiyaç duyduğunuz anda yapabilmeniz açısından büyük bir avantajdır. Google bütçenizi güne ve aya yaymak adına Google Ads Algoritmaları, arka tarafta otomatik yapay zeka ayrıcalıklarını kullanarak bütçenizin maksimum fayda ile harcanmasına yardımcı olur.

TBM/CPC Google teklif stratejisi ile yapabilecekleriniz: 

 1.                     Daha yüksek teklifler gerektiren ve dönüşüm sağlama olasılığı yüksek olan kampanyalara sahipseniz bütçenizi artırmayı tercih edebilirsiniz.
 2.                     Daha düşük tıklama-başı-maliyet (TBM) ile daha iyi sonuçlar veren kampanyalar görüyorsanız reklam konumunda birinci sıraya yükselme ihtimaliniz yüksektir.
 3.                     “Premium” hizmetlerinizi veya mallarınızı tanıtan bir kampanya başlattıysanız eğer CPC (TBM) tekliflerini artırmayı deneyebilirsiniz.

Reklam sonuçlarınızın bütçenizle tamamen sınırlı olacağını unutmayın. Google ads reklam paneli üzerinden kampanya bütçelerinizi artırmanız gösterimlerinizi ve tıklamalarınızı artırmanız için tam bir çözüm olmayacaktır.

4 – CPC (TBM) Reklam Stratejisini Anlama

Google Reklamları bir açık artırma sisteminde çalışır, bu da en yüksek teklif verenin, alakalı reklamlar sunanların, kalite puanı en iyi, web sitesi sorunsuz ve hızlı olanların genellikle en üst konumda olacağı anlamına gelir.

Teklifinize karar verirken hangi teklifi verdiğinizi düşünün ve kampanyanızı, dönüşümler için optimize etmenin bazen gösterimler için de optimize etmekten daha pahalı olduğunu unutmayın. Örneğin, TBM oranını büyük bir teklif bazında belirlemeniz durumunda, bu tutarın tamamını otomatik olarak ödemezsiniz. Tıklama başına maliyet değerini 10 TL belirlerseniz Ort. TBM oranlarınız çok rekabetli bir sektörde reklam yayınlamıyorsanız reklam maliyetiniz 10 TL ve üzerine çıkmaz. Sadece rakibinizden birkaç kuruş daha fazla ödeme yapmış olursunuz. Bazı durumlarda kalite puanına bağlı olarak mevcut maliyet biraz negatif veya pozitf olarak katlanabilmektedir.

5 – Tıklama Başına Maliyet (TBM/CPC) ve Reklam Sıralaması Kriterleri

Google ve diğer arama motorları, hangi reklamların bir kelime arandığında arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’lerin) en değerli konumda olması gerektiğine karar vermek için birçok faktörü aynı anda değerlendirir.

Bazı belirleyici TBM (CPC) teklif faktörleri şunları içerir:

 •                     Reklam kalitesi ve alaka düzeyi
 •                     Teklif Miktarı
 •                     Uzantılar (Reklamın biçimini belirten geliştirme uzantıları eklenmiş mi?)
 •                     Web Sitesi Bağlantıları
 •                     Kalite Puanı (Ayrıca, reklamın alaka düzeyini de belirler) kalite puanı şunları içerir:
  •                     Anahtar kelime alaka düzeyi (reklam ve arama sorgusu kapsamında)
  •                     Geçmiş tıklama oranı (TO)
  •                     Açılış sayfası kalitesi

Reklamın alaka düzeyini korumak için 7’den yüksek bir kalite puanını hedeflemeye çalışın. Örneğin, daha etkili anahtar kelimeler için teklif verebilirsiniz. Ancak kalite puanlarınız genel anlamda düşük ise, maliyetleriniz yükselebilir ve gösterimleriniz azalabilir. Buna rağmen TBM değerini düşürmek, istisnai bir olasılık olsa da mümkün olabilmektedir. Ayrıca bu ay sonunda karşılaşacağınız ve günlük harcayacağınız reklam maliyetinize olumlu olarak yansıyacaktır.

5 – Hedef Kitlenize PPC İle Ulaşmanız İçin 6 Önemli Reklam Kriterini Kullanmak

Reklamlarınızın alaka düzeyi, hedef kitlenize göstermeyi seçtiğiniz anahtar kelimelere bağlıdır, ancak kitlenizi doğru bir şekilde hedeflemenize ve PPC kampanyanızdan yararlanmanıza yardımcı olabilecek başka kriterler de bulunur.

Bu reklam kriterleri kısaca aşağıdaki maddeleri kapsar;

 1.                   Demografi – Reklamlarınızı, hizmetlerinizin ve ürünlerinizin ne yaptığına bağlı olarak, çeşitli yaşlara, yerlere, cinsiyetlere ve cihaz türlerine uyacak şekilde hedefleyebilirsiniz.
 2.                   Affinity – TV kampanyaları olan PPC reklam kullanıcıları, Görüntülü Reklam Ağı’nı veya Google Arama’yı kullanarak izleyicilere ulaşmak için çevrimiçi kampanyalarını genişletebilir .
 3.                   In Market – Bu benzer ürün veya hizmet arayan kullanıcılara reklam göstermesini sağlar.
 4.                   Belirli bir niyet – Reklamınız veya sitenizle ilgilenebilecek kullanıcılarla ilgili kelime öbekleri veya kelimeler seçin.
 5.                   Benzer kitleler – Alakalı ilgi alanlarına sahip kullanıcılara hedefleyebilir, reklam etkinizi genişletebilirsiniz. Benzer kitlelerin kullanımı, doğrudan ürünlerinizi aramayan kişiler için yapılır, ilgi alanları reklamlarınızla etkileşime girmelerini kolaylaştıracaktır.
 6.                   Yeniden pazarlama (Re-Marketing) – uygulamanızla veya web sitenizle etkileşimde bulunan hedef kitlelerin önünde daha fazla reklam gösterilmesi. Remarketing yöntemi, reklamlarınızı sizi daha önce görmüş, ürünüzü veya hizmetini satın almış ya da ziyaret etmiş kullanıcılara sunar.

6 – PPC (TBM/CPC) Adwords Teklif Stratejileri Hangi Durumlarda Kullanılır?

PPC reklamcılığında, PPC reklamcılığın en önemli aracı Google Ads (Adwords)’de kazanılması beklenen dönüşümler her zaman nihai amaçtır. Dönüşüm davranışları, Google Reklam Yönetiminizin sırasında kampanya hedeflerinizin başarıya ulaşmaya başladığının sinyalini verir.

İşletmenizin türünüze bağlı olarak, etkili yapılandırılmış bir TBM (CPC) teklif stratejisi ile Google reklamlarında birçok dönüşüm edinilebilir:

 1.                     Bülten için kayıt olunması
 2.                     Bir servisin satın alınması
 3.                     Bir telefon görüşmesi yapılması
 4.                     Bir e-Kitabın indirilmesi
 5.                     Bir mobil uygulamanın kurulması
 6.                     Bir ürünün satılması, sipariş verilmesi

Bu noktada, Google Ads kampanyanızın ne kadar iyi olduğunu görmek için reklamlarınızdan elde ettiğiniz dönüşümleri ölçmelisiniz. Sonrasında ise, geleceğe yönelik uzun vadeli yeni stratejiler ile kampanya sürecinizi ileriye taşımalısınız. Kampanyanızın detaylı sonuçlarını analiz etmeniz için Google Ads reklam panelinizin menüsü içerisinde yer alan “Raporlar” bölümünden ayrıntılı raporlar üretebilir, karşılaştırabilir veya PDF, xlsx uzantısı şeklinde kolayca indirebilir, dilerseniz tüm reklam raporlarınızın yazıcınızdan çıktısını alabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen arkadaşlarınızla ve bilgi almak isteyen arkadaşlarınızla paylaşın.

Author

perforjans

Google'a Reklam Ver
Google'a Reklam Vermeye Başlayın
Daha fazla müşteri ve satış ister misiniz?

Sitenizin Google'da üst sırada olmasına yardımcı olabiliriz. Size özel stratejilerimizi öğrenmek için şimdi reklam uzmanınız ile bir görüşme başlatın.