SEO

Bir Site Google’da Nasıl Yükselir? Adım Adım Popüler Bir Web Sitesi Oluşturmak

Herkesin internetle tanışır tanışmaz ilk hayalidir, bir web sitesi kurup yayınlamak ve insanlara faydalı olup hem çevresini genişletmek, hem kazancını artırmak hem de arama motorlarında üst sıralarda insanlara ulaşmak isteğiyle, arzusuyla ve umuduyla web sitelerini kurarlar. Bazı kişiler bu konuda şanslıdır, bazısı ise şanssızdır. Bilgisi yoktur, Google’ın güncellemelerinden birine takılmıştır, bunun gibi birçok sebebi olabilir. Dolayısı ile bu nedenle trafiği yüksek olan bir siteye sahip olamazlar. Bazısı da SEO konusunda şanslıdır ve belki bilgisi de vardır, 1 yıllık olmayan sitenin trafiğini inanılmaz bir şekilde artırır. Peki ya sonrasında? İşte merak edilen konu tam olarakta bu, sonrasında ne yapılması gerekiyor?

Trafiği artırmışsınız, arama motorları sitenizden çıkmıyor, her sayfanız arama motorlarında üst sıralarda çıkıyor, reklam kazançlarınız çok ciddi bir şekilde arttı. İnsanlarla çevrenizi genişletiyorsunuz, itibarınız arttı, marka oluyorsunuz ve daha birçok süreç gerçekleşiyor.


“Trafiği yüksek bir web sitesi sahibi olmak, aynı zamanda yüksek sorumluluğu da beraberinde getirir!”

Bu durumda sizin, bu istikrarı ya sürdürmeniz gerekir ya da aniden parlamış yıldız gibi parlayıp sonrasında sönmeyi tercih edersiniz.

Web Sitesinin Pozisyonunu Nasıl Koruyacağız?

 • İşte bazı gerçekleşmesi muhtemel aşamalar:
 1. İnsanların web sitenize ulaşabileceğini düşündüğünüz veya daha fazla ulaşabildiğini düşündüğünüz içerikler girebilirsiniz. Dozunu kaçırmadan kopya içeriklerde girilebilir.
 2. İnsanların neyi bulup bulamadığını veya neyi bulmak istediğini ve bulamadığını Yandex Metrica ve Webvisor aracılığı ile analiz edebilirsiniz .
 3. Web sitenize ziyaretçi puanlama sistemi koyabilirsiniz. Böylece ziyaretçiler, web siteniz ile etkileşime geçebilirler.
 4. Arama motorları örümceklerinin aktivitesini günlük takip edebilirsiniz, herhangi bir hata, bir aksilik söz konusu olabilir.
 5. Hosting sağlayıcınızda bir sorun olabilir, bu yüzden sitenizin ulaşılabilir olup olmadığını görmek için sitenizi sürekli ziyaret eden ücretli/ücretsiz bir web servisi kullanabilirsiniz.
 6. Blog sayfamız yoksa ayrı bir klasörde blog sayfası açabiliriz, konuk yazarlık yoksa konuk yazarlığı aktif hale getirebiliriz. Böylece sizin yazamadığınız ve yoğun olduğunuz vakitlerde konuk yazarlar web sitenizi güncel tutarlar.
 7. Çeşitli kampanyalar & yarışmalar düzenleyip, hediyeler verebiliriz. Bunun sonucunda da doğal backlink profilimiz güçlenecektir.
 8. Reklam operasyonları yürütebiliriz, Facebook’a reklam verebiliriz, Google’a reklam verebiliriz. Çeşitli trafiği yüksek web sitelerine reklam verip buradan ziyaretçi artışı sağlayabiliriz.
 9. Blogunuza bir tanıtım bölümü açabilirsiniz, burada karşılıklı tanıtımlar yayınlabilir. Biri sizin tanıtımınızı yapar, sizde onun tanıtımını yaparsınız.
 10. Belirli periyotlar ile backlink sayınızı doğal olarak arttırabilirsiniz, türkçe blog sitelerine yorumlar yapabilirsiniz, forumlarda konular açabilirsiniz.
 11. Youtube ve çeşitli video ağlarında web sitenizi tanıtabilir, buradan da kitleler elde edebilirsiniz.
 12. E-Posta Pazarlamasını kullanarak insanlara sitemizi ulaştırabilir veya sitemizde e-posta servisimize abone olan insanlara sitede güncel işlenen konuları gönderebiliriz. Böylelikle ziyaretçi, bu site güncellenmiyor. Kalitesizdir algısına düşmez, kaliteli der ve kullanıcı şunu düşünür: Sitenizi sürekli güncellenen, gelişen ve insanlara önem veren bir site olarak düşünmeye başlayacaktır.
 13. Sistemi komple değiştirmeden, tasarımımızı biraz daha göz alıcı yapabiliriz. İnsanların çok sevdiği bir tasarım yaparsak, sitemizde daha fazla vakit geçirdiğini fark edebiliriz.
 14. Kullanılabilirliğe önem verip, insanların daha kolay gezebileceği ve zorlanmayacağı bir site yaratabiliriz.
 15. Ağızdan ağıza pazarlama sistemini kullanmak için statejiler geliştirebiliriz, telemarketing yapabiliriz.
 16. Sosyal medya’yı aktif olarak kullanıp, burada hedeflenen kitleler yakalandıktan sonra o kitlenin istediği nokta atışı paylaşımları yapıp bu kitleleri web sitemize ulaştırarak çok daha fazla ilerleme kaydedebiliriz. Daha sonra buradan gelen kitlelerin bir şekilde e-posta abonesi olmasını sağlamalıyız ve böylece bir taşla iki kuşu vurmuş oluruz, insanlar ve arama motorları konusunda web sitemiz daha fazla güçlenecektir. Hemde misal 140K olan trafiğimiz (hitimiz) yani ziyaretçi ve arama motoru akışı bir anda 350-450K’lara belki daha da fazlasına fırlayacaktır.

Sonuç olarak yerimizde saymadık ve işimizi yani sitemizi geliştirdik. Yerimizde saysaydık ne olurdu? Rakiplerimiz bizi geçerdi, arama motorlarının algoritmasından etkilenirdik, insanlar web sitemizden sıkılırdı ve internet dünyasında kaybolur giderdik. Bunların sonucunda ise ani kazanç kaybı, ani ziyaretçi kaybı ve arama sonuçlarından ani düşüşler yaşanırdı. Fakat biz bu olumsuz faktörlerin hepsinin önüne geçerek web sitemizi güçlendirdik bu sayede inanılmaz rekabetli internet dünyasında yerimizi sağlamlaştırdık. Yukarıda yazılan bu işlemler dahada fazlalaştırılıp geliştirilebilir. Yukarıdaki bu işlemler sadece süreci özetlemek içindi. Görüldüğü üzerede, gitmemiz gereken yolumuz bu yoldur. Bu yoldan gitmediğimiz taktirde olumsuz sonuçların tümü bizi beklemektedir.

Bu konuyu özetleyen doğaçlama bir söz yazarak bitirebiliriz:

“Her zaman azla yetinme, çok iste, çok daha fazlasını iste. Çünkü azla yetinirsen yerinde sayarsın ve söner gidersin.”

Bonus olarak küçük bir ipucu daha:

“Normal veya büyük bir web sitesi, sürekli olarak konuşulur, tavsiye edilir ve backlinkler alır. Konuşulmayan, tavsiye edilmeyen ve backlinkler almayan bir site anormaldir.”

Author

perforjans

Uzmana Mesaj Gönder
Detaylı Bilgi Al
Daha fazla müşteri ve satış ister misiniz?

Sitenizin Google'da üst sırada olmasına yardımcı olabiliriz. Size özel stratejilerimizi öğrenmek için şimdi reklam uzmanınız ile bir görüşme başlatın.