SEO

Blog Nasıl Kurulur? SEO İçin Neden Blog Yazılmalıdır?

Kurumsal internet sitelerinin çoğunun blog bölümü olmadığı maalesef ispatlanmıştır. Kurumsal internet sitelerinin çoğu sayfasının blog içermemesini istemektedir. Aslında yapılan ciddi bir hatadır, çünkü blog teknolojisi kullanılmayan bir web sitesi sulanmamış saksıya benzer. Örneğin ”tente” sektöründe bir web sitesi var, insanların neden blog sistemine ihtiyaç duyması gerekir ki? Demeleri normal sayılabilir. Aslında çokta haklı olduklarını söyleyemeyiz, çünkü Türkçe’ye hakim olunduktan sonra hayatın içerisinde varolan her konu hakkında içerik üretilebilir.


Başarı sağlamanın, kazanmanın tek yolu tabii ki de sitenizin içindeki blog’dan faydalanmak değildir. Fakat blog faktörü SEO tarafından bakıldığında çok önemli bir kriterdir. Dış SEO gücünüz veya maliyetiniz olmasa da bloğunuzu güncel tutarak, yeni içerikler yayınlayarak ve eski içerikleri güncelleyerek web sitenize zamanla seo değeri kazandırabilirsiniz. Örneğin Google arama motorunun dizinine hızlı eklenemiyorsanız eğer dinamik bir blog sayfasına sahip olursanız daha hızlı indekslenerek arama sonuçlarında çabuk listelenirsiniz.

Blog (CMS) Nedir?

Blog (İçerik Yönetim Sistemi) Güncel yazıları, yazılarınızı, alıntıları çevrimiçi ortamda görsel ve yazılı paylaşabileceğiniz, aynı zamanda çevrimiçi etkileşim alabileceğiniz yaygın kullanılan bir web scriptidir.

 

Alt alan adı ve klasörde blog yayınlamak

En avantajlı blog teknolojisi sistemleri hangisidir?

Blog teknolojisi sistemi seçiminde doğru tasarımı bulmak

Eşsiz ve Özgün içerik üretimi nasıl gerçekleştirilmelidir?

Güncelliği sağlamanın çözümlerini aramak

Blog sayfasının web url yolu nasıl olmalıdır?

Yabancı dilde yayınlanması planlanan blog sayfalarının yapılandırılma aşamaları

Kullanıcı açısından bakıldığında mutlaka göz önünde bulundurulması gereken maddeler

Web Sitelerinde Neden Blog Teknolojisi Kullanılmalıdır?

SEO kriterlerinde önemli olan bir etkeni yükseltmek / güçlendirmek için: ”Param yok, seo’nun gözü kördür. Masraf yapsan bile bazen yükselemezsin veya kalıcı olamazsın.” diyor musunuz? Diyorsanız ve sitenizde blog kullanmıyorsanız seo bazlı büyük sıkıntılar sizi bekliyor demektir.

Yeni ziyaretçiler kazanmak için: Sürekli yeni ziyaretçiler alan / kazanan bir web sitesi sahibi olmanız için blog kullanmanız ve yeni, kaliteli, eşsiz içerikleri web’te yayınlamanız şarttır.

Yeni takipçiler kazanmak için: İnternet sitenizi devamlı takip eden bir kitle hayal ediyorsanız o hayal çokta uzakta değil. Her şey sizin elinizde, bugün kaliteli yazılı, görsel ve videolu içerikler üretirseniz çok geçmeden sizde internette en çok bakılan bir web sitesi olabilir, yeni ve kalıcı takipçiler kazanabilirsiniz.

Ziyaretçi bağlılığı, bağımlılığı, memnuniyeti sağlamak için: Belki de, SEO açısından en önemli kısım diyebiliriz.  Rakiplerimizden farkımızı ortaya koyacağımız etken olarakta adlandırabiliriz. Çünkü eğer, ziyaretçi bağlılığı, bağımlılığı, memnuniyetini sağlayabiliyorsak Google dahil olmak üzere bir çok arama motorunda sıralamalarımız er ya da geç değişecektir. Google insani faktörleri adım adım izler ve takip eder. Web sitenizde içeride veya dışarıda olan her aktivite SEO’ya olumlu / olumsuz yansır veya hiç yansımaz.

Arama motorları gözünde değer kazanmak için: Arama motorlarında internet sitenizin indeks hızını artırabilir yani Google dizinine daha çabuk eklenmeyi kolaylaştırabilir ayrıca bir çok seo metriğinde sitenizin SEO’da sayısal istatistiklerini iyileştirme yoluna gidebilirsiniz. Böylece arama motorları gözünde otoriter bir site oluşturmaya başlar, rakiplerinizin dikkatlerini üzerinize çekersiniz.

Arama sonuçlarında yükselmek / önplana çıkmak için: Web’te ve arama motorlarında daha hızlı, daha kolay ve daha çabuk kalıcı konumlar kazanma adına önemli bir adım atmış olursunuz.

İçeriklerinizin web’te paylaşım & paylaşılma şansını artırmak için: Gerçekten kimsede olmayan bir içerik oluşturup web’te bunu yayınladıysanız sizi taktir eden kişiler mutlaka çıkacaktır ve gerek web’te gerek sosyal medya ortamlarında içerikleriniz paylaşılarak yayılmaya başlayabilir. Tamamen sizin cezbedici etkinize ve emeğinize bağlı olan bu durum çokta zor olmaz.

Virale yayılmak için: Bir gün yolda yürüyorsunuz veya işinizle ilgili bir etkinliğe (seminere) katıldınız. Orada içeriğinizin konuşulduğunu ve site adresinizin, içeriklerinizin sözlü bir şekilde konuşulduğunu gördüğünüzde doğru yoldasınız demektir.

”Statik bir siteyle & sayfayla başarı sağlamak belki kolay olabilir ama üst düzey başarılar elde etmek ve arama sonuçlarında kalıcı olmak oldukça zordur. Ziyaretçi kalıcılığı da bir hayli zordur. Ciddi emek ve maddiyat gerektirebilir.”

Analiz edin, Ölçümleyin

 

Author

perforjans

Uzmana Mesaj Gönder
Detaylı Bilgi Al
Daha fazla müşteri ve satış ister misiniz?

Sitenizin Google'da üst sırada olmasına yardımcı olabiliriz. Size özel stratejilerimizi öğrenmek için şimdi reklam uzmanınız ile bir görüşme başlatın.