SEO

Çok Dilli Sitelerde SEO: Uluslararası SEO Yapmak

Çok dilli sitelerde SEO yapmanız oldukça karmaşık gibi gözükse de aslında sistematik ve basit bir uygulama ile mümkün olur. Çevrimiçi işiniz ülkenizde yolunda gidiyorsa, web sitenizi uluslararası pazarlarda aktif hale getirebilirsiniz. Yeni pazarlara açılırken, başarılı sonuçlar almak ek yatırımlar gerektirebilir. Web sitenizin SEO gelişimini diğer diller ile birleştirerek, sitenizin başka ülkelerden ziyaretçi edinmesini sağlayabilirsiniz. Böylece, global olarak arama motorlarından ulaşılabilir durumda olabilirsiniz. Ayrıca, reklam gelirlerine ve iş fırsatlarınıza da olumlu katkılar yapabilirsiniz.

Çok Dilli Sitelerde Uluslararası SEO Neden Önemlidir?

Çok dilli sitelerde uluslararası SEO kriterlerini kullanılarak gerçekleştirilen SEO optimizasyonları, birden çok dile veya birden fazla siteye odaklı optimiz edilmiş içerikler oluşturmak ile uygulanır. Bir örnek ile açıklamak gerekirse, internette bir mağazanız olduğunu düşünün: Ürünlerinizi kendi ülkenizde genellikle kolay bir şekilde satarsınız. Fransa’da satış yapmak istiyorsanız bu ülkedeki satışlarınızı artırmak için içeriğinizi Fransızca’ya çevirip bir Fransızca satış sitesi oluşturmalısınız. Sonuç olarak, bunu yaptığınızda aynı sayfanın iki türüne sahip olursunuz: Sitenizin Türkçe ve Fransızca e-ticaret versiyonlarını olası satışlara hazırlarsınız. Çok dilli sitelerde seo yapmak oldukça basit görünüyor değil mi?

Çok Dilli Sitelerde Web Sitesi SEO’su Nasıl Yapılır? Neden Gereklidir?

Sitenizi birden fazla dilde kullanıma hazırladığınızda ve belirli bölgeleri hedeflediğinizde, iki şeyi yaparsınız:

  • Potansiyel kitlenizi geliştirirsiniz;
  • Belirli bir bölgede veya birden çok dilde sıralama şansınızı artırırsınız.
  • İlgili kişileri diğer yabancı dillere otomatik bir şekilde yönlendirirsiniz.

Nihayetinde, çok dilli sitelerde SEO, uluslararası anlamda kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını karşılamakla ilgilidir.

Özellikle, çok dilli sitelerde seo yapmadan önce benzer dilleri veya birden çok dili kullanan ülkeleri hedeflemek istiyorsanız, bazı SEO bazlı sorunlar yaşama olasılığınız da yüksektir. Yanlış eklentiler tercih edilerek yapılan Uluslararası SEO çalışmaları, kopya içeriklere, yinelenen url ve sayfalara neden olabilir. Sıralamaların ani kayıplara uğramaması ve arama motoru performansının azalmaması açısından bu süreci yapılandırırken çok dikkatli davranılmalıdır ve takip işlemlerinin rutin şekilde yapılması gerekir.

Farklı Dillerde Hazırlanan Web Siteleri İçin SEO Uygulamaları

1 – Çoklu Dilde SEO Uygulamaları: İçerik, Alan Adları ve Hreflang Etiketi

Uluslararası siteler için farklı dillerde içerikler hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler:

Çoklu diller ile oluşturulan SEO stratejinizin en önemli kriteri içeriktir. Bir ülkenin diline hitap eden dilde bir içerik yayınlanırsa diğer mevcut sayfalarda da yeni içerikler sunulmalıdır. Uluslararası SEO sürecinde, başarılı olmanın en temel sırrı içeriklerinizi yeni dillere uyarlamaktır.

İçerik stratejinizi genişletmek için her zaman, hedeflediğiniz bölge veya dil ile ilgili bir anahtar kelime aramasıyla başlanmalıdır. Anahtar kelimelerin seçiminde Google ya da başka bir araç yardımıyla sonuç alamayabilirsiniz. Burada sadece, hedeflenen ülke hakkında kültüresel ve sosyal bir araştırma yapmak en doğru seçimdir. Kendinizi hedef kitlenize yoğunlaştırarak, uluslararasında web sitenize hangi kelimeler ile giriş yapılacağını tahmin etmeye çalışabilirsiniz. Çevirisi yapılan içerikleri tekrar tekrar denetlemek ve kontrolden geçirmek de doğru bir yaklaşımdır.

2 – Uluslararası Siteler için Alan Adı Yapısı Oluşturmak

Kitle hedeflemesini başarıyla sonuçlandırmak için kullanılması düşünülen etki alanı yapısı için çeşitli seçenekleri düşünebilirsiniz. Örneğin, ülke kodu içeren üst seviye bir alan adı mı almanız gerekiyor? alanadi.fr sitesini Fransa için tercih edebilirsiniz. Bir başka yöntem, ülkeler için alanadi.com/fr/ tarzında alt dizinler oluşturmaktır. Ancak, alt dil dizini yöntemini kullanmak SEO çalışmalarında çoğunlukla tavsiye edilmez ve alt sayfaların Google çeviri riskine neden olabileceğinden riskli bir yöntem olarak kabul edilir. En sağlıklı ve risksiz dillerde içerik yayınlama yöntemi, fr.alanadi.com şeklinde alt alan adları (subdomainler) açarak burada uluslararası dil optimizasyonunu tamamlamaktır.

3 – Hreflang Etiketlerini Çok Dilli Siteniz İçin Uygulamak

Hreflang url etiketini sayfanızın içerisine dahil ederseniz, arama motoru örümcekleri tarama sırasında sayfanızın arkasına yerleştirdiğiniz kodu tanımlar ve sitenizin diğer dillerde oluşturulduğunu sorunsuz şekilde algılar. Hreflang, çok dilli sitelerde seo’nuzu teknik bir dil kapsamında iyileştirme ve arama motorlarına hedef dil etiketleri ile belirtme uygulamasıdır.

Hreflang etiketini sayfanıza uygulamak için: https://www.perforjans.com/seo/ bağlantısında belirtilen yönergeleri takip ederek bu işlemi kendiniz yapamıyorsanız dilerseniz firmamızdan uluslararası seo danışmanlığı alabilirsiniz.

Uluslararası SEO optimizasyonu için hazır mısınız? Başarılı olabilmek için çok dilli SEO çalışmalarını yapın!

Çoklu dilde SEO uygulamalarında, özellikle kurumsal bir firmaysanız arama motorları için farklı dillerde içeriğinizi optimize etmeye odaklanırsınız. İyi kurgulanan çok dilli SEO stratejisi sayesinde farklı ülkelerden ziyaretçiler, anadillerinde olan web sitenize ulaşabilirler.

Author

perforjans

Uzmana Mesaj Gönder
Detaylı Bilgi Al
Daha fazla müşteri ve satış ister misiniz?

Sitenizin Google'da üst sırada olmasına yardımcı olabiliriz. Size özel stratejilerimizi öğrenmek için şimdi reklam uzmanınız ile bir görüşme başlatın.