Dijital Dönüşüm

Dijital Dönüşüm Nedir? En İyi Dijital Dönüşüm Örnekleri

Dijital Dönüşüm Nedir? Kısaca;

Dijital dönüşüm, teknolojiyi işletmenin her alanına dahil etme sürecini ifade eder. İşletmelerin modern tüketici taleplerine daha uygun iş operasyonları ve pazarlama stratejileri geliştirmelerini sağlar. Dijital dönüşüm, operasyonel verimlilik yaratarak, müşteri katılımını artırarak ve yenilikçi ürünler veya yeni iş modelleri geliştirerek iş performansını dönüştürmek ve geliştirmek için dijital teknolojileri kullanma sürecidir. Dijital veri ve yazılım yetenekleri arttıkça, pazarlama planlarının gelişen teknolojilerle güncellenmesi, iş stratejisinin sürekli bir parçası olmalıdır.

Ayrıca, Dijital dönüşüm, yalnızca bir platformu (teknolojiyi) değil, aynı zamanda insanları, süreci ve uygulama portföyünü de içeren çok yönlü bir dijitalleşme çabası olarak da tanımlanır. Perforjans, dijital dönüşüm hizmetlerinin reklam ağırlıklı bir performans ajansıdır.

Neden Dijital Dönüşüm Kullanılmalı?

Dijital dönüşüm tam olarak neden gereklidir? Genellikle DX veya DT olarak kısaltılan bu süreç, pazarlamacıların yeni dijital pazarlama stratejileri oluşturmalarına veya verileri kullanarak mevcut stratejileri güncellemelerine olanak tanır. Dijital teknolojilerin benimsenmesi, veri odaklı analitik, yapay zeka ve yeni yazılım yetenekleri sayesinde yeni müşteri deneyimleri sunar. Bu nedenle, firmaların yeni ortaya çıkan teknolojileri uygulayarak eski iş operasyonlarına bağlı hareket etmeye devam eden ve dijitalleşmeye giden uzun soluklu bir yolculuktur.

Günümüz dijital dünyasında müşteri deneyimlerinin yeniden tasarlanması gerekir. Bu aynı zamanda zengin müşteri bilgisi araştırma teknikleri gerektirir. Son yıllarda, dijital teknolojiler öğle yemeği siparişinden meslektaşlar ile iletişim kurmaya, notlar ve iş mektuplarından e-postaya, sohbet ve video konferans yazılımlarına kadar belki sizin işletmeniz tarafınızdan kullanılmıyor olsa da günümüzde rakip firmalarınız tarafından oldukça fazla kullanılıyor. Dijital dönüşümün önemini fark edememiş firmalar ise geleceğe yönelik hazırlıklarını yapmayarak uzun dönemde ticari yönde kayıp yaşayabiliyor.

Dijital Dönüşüm Danışmanlığı ise tam da bu noktada devreye giriyor; Dönüşüm oranlarını artırmak ve yeni işletmeler oluşturmak için iş süreçlerini yeniden tasarlama fırsatlarını kullanmayan isteyen firmalara çözüm sunan dijital dönüşüm ajansı arayışları başlıyor. Keşfedilen, sonrasında iletişim kurulan Dijital dönüşüm ajansı, işletmenizin her boyutta verimlilik yaratmasına yardımcı oluyor ve daha fazla sayıda olumlu müşteri deneyimi yaratıyor. Dijital dönüşüm ajansının daha fazla veri odaklı yeteneklerden yararlandıkça, rekabetçi bir pazarda hayatta kalmak için gerekli tüm şartlar sağlanmış oluyor.

Dijital Dönüşüm Örnekleri

Dijitalleştirme Planı: Dijitalleştirme planlaması, analog bilgileri el yazısı notlar, formlar ve diğer basılı belgeler gibi dijital bir ortama taşıma işleminin başlangıcıdır. Bu işlemin yapılması, bir kuruluştaki bilgilere daha kolay erişilmesini ve paylaşılmasını sağlar.

Birçok işletme, kişisel bir bilgisayarların yaygınlaşmasından yıllar sonra dijitalleşme çalışmalarını giderek hızlandırmaya önem verdi. İlk günlerde, dijitalleşme, benzersiz yanıtların aşırı manuel veri girişini içermekteydi. Şirketler artık verileri kataloglamak ve düzenlemek için akıllı AI yazılımını kullanarak dijitalleştirmeyi otomatikleştirmeye başladılar.

Dijitalleştirme Süreci: Dijitalleştirme diğer adı ile Sayısallaştırma, geleneksel iş süreçlerini hızlandırmak için tamamen dijital bir formata geçme anlamına gelir. Dijitalleştirme, bir müşteriden veya çalışandan bir kağıt formu doldurmasını ve ardından verileri manuel olarak girmesini istemek yerine dijital bir form sağlar. Girilen veriler yerel bir bilgisayara, kurumsal ağlara veya pazarlama bulutuna kaydedilmiş olur ve analiz yapılması için otomatik olarak bir e-tabloya veya bağlantılı veritabanına yüklenir.

Dijital verilere anında erişim sağlayan şirketler, pazar araştırmalarındaki müşteri beklentilerine ve eğilimlerine daha hızlı yanıt verebilir. Böylece, dijital dönüşüm süreci önceki dijitalleşmemiş konsepti kapsamayacaktır.

Dijital Dönüşüm Kuralları: Dijital dönüşüm konusunda iki temel ilke vardır; Bu temel iki ilke ise dijital verilerin elde edilmesi ve verilerin analiz edilmesi kurallarıdır. Şirketler dijitalleşme ile artık bu veri güdümlü bilgileri tüketici taleplerine gerçek zamanlı olarak cevap verebilecektir.

Bir form kullanmak yerine, ziyaretçiler bir RFID yongası kullanabilir veya veri girmek için benzersiz bir QR kodu tarayabilir, örneğin bir işletmeye veya tesisin belirli alanlarına giriş yapmak isteyebilirler, belki de sanal bir ziyaret yapmak için VR kullanmanız isteğinde bulunabilirler. Yenilikçi teknoloji seçeneklerinin en önemli aracı “Dijital Dönüşüm” imkanları ile zaman ve kaynak tasarrufu sağlamanız mümkündür.

Dijital Dönüşüm Yol Haritası

1. Mevcut Araç ve Yazılımları Kullanma
Yeni süreçlere uyum sağlamak için zemin hazırlarken, halihazırda sahip olduğunuz kaynakların ve yazılım sistemlerinin envanterine sahip olmak önemlidir. Hangi araçların ve dijital süreçlerin mevcut olduğunu belirlemek için bölüm başkanlarıyla birlikte çalışın veya küçük bir ekip oluşturabilirsiniz. Çünkü, bilgi güçtür.

2. Teknoloji ve Kaynak Boşluklarını Analiz Etme
Dijital envanteriniz tamamlandığında, hangi çalışmaların, süreç iyileştirmelerinin yapılabileceği ve işletmenizin hangi alanlarının zayıf olduğunu ve daha modern uygulamalar için ideal olduğunu değerlendirmek için üst düzey bir perspektife sahip olabilirsiniz. Modern dijital süreçleri analiz ederek bunu yapabilirsiniz.

3. Dijitalleşme Çabalarını ve Tarihini Değerlendirme
Nereye gittiğinizi bilmek için, nerede olduğunuzu bilmeniz gerekir. Bu teknoloji ve teknolojiye bağlı dijital dönüşüm için geçerli. Geçmişte hangi dijital girişimlerde bulundunuz ve projelerinizden nasıl sonuçlar aldınız? Halihazırda dijital süreçleri olan departmanlar veya özel projeler ve bu çabaların üretkenliği, verimliliği şirketinizi nasıl etkileyebilir? Tüm bunları değerlendirin.

4. Gerçekçi ve Ölçülebilir Hedefler Belirleme
Hedeflerinize zamanında ulaşmak için düşünün, planlayın, araştırın ve yola çıkın. Ancak yapılması planlanan tüm dijital dönüşüm operasyonlarının ekibinizin veya bütçenizin yeteneklerini aşmadığından emin olun. Bu işlemler ilk olarak uzun vadede ilerlemeyi önleyebilir. Bununla birlikte, adım adım iyileştirmeler, ölçülebilir bir YG ile iyileşme süreci hızla devam edecektir.

6. Değişim Kültürü Oluşturma

Dijital Dönüşüm ile dijital kültür oluşturmak, yeni dijital girişimler ortaya çıktıkça onları destekleyerek coşku uyandırır ve çalışanların iş sendromlarını ortadan kaldırır, onların hevesli ve heyecanlı olmasını sağlar. Peki, daha fazlası için ne yapabilirsiniz? Ekip liderlerini, sonraki adımların sonuçlarının paylaşılabilmesi için haftalık ya da iki haftada bir check-in (sanal veya canlı) oturumlar düzenlemeye teşvik edebilirsiniz.

7. Küçükten Başlama

Başlamak, ama küçükten başlamak. Test ederek yavaş bir şekilde ilerlemek. İşte aslında bütün dijitalleşme formülü budur. Sürdürülebilir bir değişiklik yapmanın da en iyi yolunun küçükten başlamak olduğu bilinir. Gün boyunca büyük bir değişiklik yapmak direnç ve panik yaratabilir, olumsuz etkisi olabilecek öngörülemeyen hatalara yer açabilir. Büyüdükçe ilerlemeyi değerlendirmek için analiz verilerini takip ederek ve izleyerek daha yavaş değişiklikler yapabilirsiniz.

8. Değişikliklere Alışma

Dijital şirket kültürüne adapte olmakla kalmayıp yeni fikirlere ve geri bildirimlere değer veren bir kültür yaratarak yatırımlarınızı harekete geçirin. Bu şirketinizi bir sonraki aşamaya götürür.

9. Çalışanları Güçlendirme ve Basit Tutma
Personelinizin bu dijitalleşen gemiye hızlı ve sorunsuz bir şekilde binebilmesini sağlamalısınız. Mümkün olduğunca karmaşıklığı ortadan kaldırın, yaptığınız şeylerle çok fazla sarsmadan yaptığınız süreçleri benimseyin. En azından başlangıçta bunu yapmak zorundasınız. Öğle araları ve çeşitli meeting oturumları, kapsamlı eğitim rehberleri personelinizin başarısını sağlamak için ihtiyacınız olan tüm kaynakları dijitale çevirmenize yardımcı olacaktır.

10. Takım İşbirliğini Teşvik Etme
Geri bildirim için bir forum oluşturun ve dönüşüme devam etmek için eleştiri ve yeni fikirleri göz önünde bulundurun.

11. Sonuçlara Odaklanma
Gözden geçirin, gözden geçirin ve tekrarlayın. Bu hedeflerin karşılanıp karşılanmadığını ve darboğazların nerede meydana geldiğini görmek için yatırımcılarınız ile düzenli olarak görüşün ve ilerlemenin durmasını istemiyorsanız zorluklarla başa çıkmak için bir eylem planı oluşturun.

Dijital dönüşümün yol haritası, dijital dönüşüm adım olarak dijitalleştirme planı ve dijitalleştirmeden bir sonraki süreci ve bu gereksinimi karşılar. Her iki süreç de bugün yaygın görünse de, ilk uygulandıklarında işletmelerin işleyişinde büyük değişiklikler oluşturur.

Author

perforjans

Google'a Reklam Ver
Google'a Reklam Vermeye Başlayın
Daha fazla müşteri ve satış ister misiniz?

Sitenizin Google'da üst sırada olmasına yardımcı olabiliriz. Size özel stratejilerimizi öğrenmek için şimdi reklam uzmanınız ile bir görüşme başlatın.