SEO

Doğal SEO Nedir? SEO ve Ziyaretçi İlişkisi Neden Dikkate Alınır?

Web sitenize yapılacak bütün seo çalışmalarını yaptınız, anahtar kelimelerinizde üst sıralara çıktınız pek bu noktadan sonra web sitenizi seo açısından daha ileri taşımak için ne yapmalısınız? Bundan sonra ziyaretçi analizleri ön plana çıkıyor.

Web sitenizde gezinen ziyaretçiler hakkında bilgileri edinmelisiniz. Ziyaretçi analizi, sınıflandırması ve önceliğini belirlemelisiniz. Web sitenizdeki trafiği incelemek, hatta bunları periyotlar halinde kontrol etmek daha olumlu sonuçlar verecektir. Bu incelemeden sonra bazı sınıflandırmalar yapmalısınız. Peki ziyaretçilerimin sınıflandırmasını nasıl yaparım?

  • Analiz: Ziyaretçi bilgileri sayesinde organize olmanızı kolaylaştırır. Örnek olarak satışta, pazarlamada ya da destek bölümündeki ziyaretçi profilleri farklı olacaktır. Bundan dolayı farklı profiller için farklı anahtar kelimeler kullanabilirsiniz.
  • Arz-Talep: Ziyaretçi bilgilerine bağlı olarak (yaş, cinsiyet, medeni hali, meslek vs.) sitenizi şekillendirebilirsiniz. Ziyaretçilerinizi taleplerini daha rahat algılayabilirsiniz.
  • Önem Derecesi: Web sitenizi sürekli ziyaret eden ya da sürekli alışveriş yapan kişileri araştırmalısınız. Hangi sayfalarda gezdiklerini öğrendikten sonra bu sayfalarda anahtar kelimeler, kategoriler ya da ürünleri düzenlemelisiniz.
  • Ziyaretçilerle İlişkiler: Ziyaretçilerin içerikleriniz hakkında ya da ürünleriniz hakkında yorumlarına olumlu tepkiler verin. Eğer bir e-ticaret siteniz varsa bu yöntem müşteri memnuniyetini olarak size geri dönüşü olacaktır.
  • Site Organizasyonu: Eğer ki web siteniz ziyaretçi bağımlıysa onlardan gelen yorumlar, sorunlar ve ya önerilere bağlı olarak web sitenizi tekrardan organize edebilirsiniz. Ziyaretçilerin çoğunluğunun ortak sorununu düzenlerseniz onları oldukça mutlu edersiniz. Ziyaretçilerinizin fikirlerini değerlendirirken SEO dostu olan bir web site profilinden çıkmamalısınız.

Ziyaretçileriniz ve SEO ayrılmaz ikilidir. Ziyaretçi sayınız ne kadar çok artarsa site trafiğiniz de o kadar artar. Web siteniz ziyaretçiye ihtiyacı vardır. Ziyaretçilerinizin link paylaşımları yapsınlar, kendi sosyal ağlarında paylaşsınlar ki arama motorlarında sıralamanız yükselsin. Web sitenizi SEO açısından başarılı kılan unsurlardan biri ziyaretçileriniz ile aranızdaki etkileşimdir.

Author

perforjans

Uzmana Mesaj Gönder
Detaylı Bilgi Al
Daha fazla müşteri ve satış ister misiniz?

Sitenizin Google'da üst sırada olmasına yardımcı olabiliriz. Size özel stratejilerimizi öğrenmek için şimdi reklam uzmanınız ile bir görüşme başlatın.