SEO

Domain Otoritesi (DA) Nedir? Nasıl Artırılır?

Domain Authority (Alanadı Değeri) Bir diğer anlamları: Site saygınlığı, site otoritesi, alanadı kalitesinin yükselmesinin yararı nedir?

Bir önceki yazımızda Page Authority (Sayfa Değeri) kuralını, faktörünü, kavramını gözardı etmesini açıklamıştım. Bu yazının içerisinde birbirine yakın bir diğer kavramı göreceksiniz. Bu kavramın adıda yukarıda yazdığım gibi ALANADI Değeri (Domain Authority) bu kavramın ne olduğunu tanımlayalım:

Alanadı değerinizin yüksek olmasıyla web sitenizin Title (Başlık) bölümüne çok rekabetli bir anahtar kelimeyi bile yazsanız Alanadı değeriniz 70/80/90 değerlerinin üzerindeyse web sitenizin başlığına yazdığınız rekabetli anahtar kelimede sayfanızın anasayfası ön sıralarda mutlaka listelenecektir. Değerlendirmeler 1’den 100’e kadar yapılır. (1/100) Bu kural ile Pagerank (Sayfa Puanı) denen kavram tarihin tozlu raflarında yerini aldı. Artık web site alışveriş pazarlarında bu değere fazlasıyla önem veriliyor. Pagerank değerinizin 6/7 olması bir anlam ifade etmiyor. Pagerank tamamen imaj amaçlı ve eğer bir firmaysanız firmanızı güvenli göstermek için yapılabilir.

Özet olarak: Alanadı değerinizin yüksek bir değer olması web sitenizin anasayfasının yüksek rekabetli kelimelerde bile iyi pozisyonlarda listeleneceğini gösterir. Bu da internet pazarında ciddi bir avantaj yakaladığınızı gösterir. Web siteniz tabiri caizse altındır, gireceğiniz her sektörde liderliğe oynama şansınız bulunur. Örneğin Gold.com.tr veya N11.com web siteleri E-Ticaret sektöründen vazgeçip başka sektöre girerlerse o sektörüde domine edebilirler, çünkü Alanadı Değeri (Domain Authority Value) yüksektir.

Şimdi dilerseniz bu faktörü yakından inceleyelim:
Yukarıda Perforjans’ın Domain Authority (Alanadı Değeri) puanını görüyorsunuz. Gördüğünüz üzere düşük bir puan olarak görünüyor. Daha önce yanlış hatırlamıyorsam Perforjans’ın Alanadı Değeri 50-56 civarında bir rakamdı. Uzun bir süre kapalı kaldığından dolayı olsa gerek, şu anda iyi ve kaliteli referanslar alamıyor olmasından dolayı da olabilir, sonuç olarak bu rakam düşmüş. Perforjans bu şekilde farklı bir sektöre girerse hiç bir başarı elde edemez. Bu rakamlar 2 yıllık bir siteye göre çok düşük, Perforjans yayında olduğu sürece ve takipçilerimiz arttıkça bu değerler kendiliğinden yükselecektir.

Şimdi dilerseniz Alanadı Değeri karşılaştırmasını inceleyelim:

Bu görselde de gördüğünüz gibi Perforjans burada karşılaştırdığım bazı web sitelerinden biraz fazla geri kalmış gibi görünüyor. Bazılarıylada eşit seviyede denebilir.

Karşılaştırmalar ve veriler Dünyaca ünlü Moz’un girişimi Opensiteexplorer.org web sitesinden alınmış olup, karşılaştırmalarda kesinlikle bir art niyet söz konusu değildir. Görseller örneklendirme amacı için kullanılmıştır. Bilgilerin bulunduğu web sitesine www.opensiteexplorer.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Author

perforjans

Uzmana Mesaj Gönder
Detaylı Bilgi Al
Daha fazla müşteri ve satış ister misiniz?

Sitenizin Google'da üst sırada olmasına yardımcı olabiliriz. Size özel stratejilerimizi öğrenmek için şimdi reklam uzmanınız ile bir görüşme başlatın.