SEO

Google Dökümanları Kullanarak Nasıl Backlink Alınır?

Kaliteli ve değerli backlink kavramlarının SEO konusunda önemli olduğunu daha önceki yazıları okuduysanız bilirsiniz. SEO için olmazsa olmazdır backlink, şarttır. Şimdi burada stratejik ve etik bir link alımından bahsedeceğiz. Web siteniz için kesinlikle faydalı, zararsız ve risksiz bir yöntemi masaya yatıracağız. Sizde bu yöntemi uygulayarak dış SEO kriterlerinizi iyileştirebilir hatta kalıcılık şansınızı artırabilir ve aramalarda biraz daha görünür hale gelebilirsiniz.


Ücretsiz ve Önemli Bir Backlink Kaynağı: Google Docs’tan (Drive) Backlink Nasıl Alınır?

https://drive.google.com adresine giriyoruz.

Google hesabımız ile giriş yapıyoruz. İsminizin görünmemesini istiyorsanız farklı bir Google hesabını kullanabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra: Soldan Yeni butonuna tıklıyoruz.

Açılan menüde Google Dökümanları seçiyoruz ve sektörümüzle ilgili özgün bir içerik yazıyoruz. Görsellerle süsleyip bir veya bir kaç yere backlink’imizi bırakıyoruz. Görselleri ana sitenizden ekleyerek etki gücünü artırabilirsiniz.

Backlink eklemek için: Yukarıdaki gri menüden Bağlantı Ekle butonunu buluyoruz ve bağlantımızı ekliyoruz. Bağlantımızı anahtar kelime olarakta ekleyebiliriz. URL ve Anchor kullanabiliyoruz. Siteniz yeniyse, sitenize güvenmiyorsanız URL olarak ekleme yapmanızı tavsiye ederim.

Daha sonra yukarıki menüden Dosya > Farklı İndir > PDF Dökümanı (.PDF)’e tıklıyoruz. Dökümanı bilgisayarımıza indiriyoruz.

Şimdi sürükle / bırak yöntemini kullanarak Google dökümanlar sayfamıza PDF dosyamızı yüklüyoruz. Yüklendikten sonra PDF uzantılı dosyamızı Google Drive’da açıyoruz.

Yine menüden Dosya’ya tıklayıp PAYLAŞ’ı seçiyoruz. Karşımıza PAYLAŞ seçeneği çıkınca ”Paylaşılabilir Bağlantı Al” ‘a basıyoruz.

Bağlantıya sahip herkes görüntüler seçeneğinin üzerine tıklıyoruz ve Diğer’e tıklayıp Açık – Web Üzerinde Herkese Açık alanına tık koyup kaydet diyoruz.

https://docs.google.com/document/ ile başlayan bağlantıyı kopyalıyoruz. Pingletiyoruz veya Arama motorlarının  doğal görmelerini bekliyoruz.

İşlemimiz tamamlanmış oluyor. Artık Google’ın önemli bir alt sayfasından web sitenize gelen değerli bir backlink sahibi oldunuz.


SSS (Sıkça Sorulacak Sorular)

Google Dökümanlardan Referans Bağlantı Edinmenin Avantajı

Google botları web’te bu tip backlinklere rastladığında sitenize değer katar, backlink eklediğiniz döküman sayfasını indeksler ve dış seo değerinize olumlu bir + puan ekler. Ayrıca arama motoru örümceklerinin web sitenizi ziyaret etme ve tarama oranlarında artış meydana gelebilir.

Faydası Nedir? / Olumsuz Bir Etki Yapar mı?

Google ve diğer arama motorları tarafında dış seo değerinize katkı yapar, sıralamalarınızı yükseltir ve hızlı indekslenmeye yardımcı olur. Trustrank, PA & DA ve MajesticSEO değerlerinde (metriklerinde) artış/yükselme meydana gelebilir.

Olumsuz etki: %5 ve %10 arası bir oran

Yeni siteler için yapılması uygun olur mu?

Yeni siteler için uygulanmasında sakınca göremiyorum. Yeni siteler için yöntemi uygulayarak backlink kazanmak bence olmazsa olmazdır.

Eski sitelere uygulanması sorun yaratır mı?

Eski siteler içinde uygulanmasında problem olmaz.

Bir backlink sitenize büyük zararlar veremez, üstelik burada otoriter bir backlink kaynağından bahsediyoruz.

Belirli bir konum elde etmiş siteler için durum nedir?

Burada bir sorun yaşanabilir, dikkatli olmakta fayda var. Ufakta olsa olumsuz risklerini göze alarak işlemleri yapın.

SEO açısından Sorun Yaşamış / Sorun Yaşamakta Olan Siteler Ne Yapmalı?

Herhangi bir sorun yaşanmaz, aksine faydası dokunur.

Sadece Google Docs Backlink yöntemi SEO yükünden kurtarır mı?

SEO sadece backlink almaktan ibaret değildir, burada belirtilen backlink tekniği sadece destekleyicidir. Backlink dünyasında daha nice destekleyici unsur bulunmaktadır. Tek bir yöntem ile başarı sağlamayı unutun.

Yöntem kesinlikle etik bir backlink alma & kazanma yönetimidir, kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur.

Author

perforjans

Uzmana Mesaj Gönder
Detaylı Bilgi Al
Daha fazla müşteri ve satış ister misiniz?

Sitenizin Google'da üst sırada olmasına yardımcı olabiliriz. Size özel stratejilerimizi öğrenmek için şimdi reklam uzmanınız ile bir görüşme başlatın.