İnternet Reklam Verme

Google Reklam Verme – Ads Reklamı Nasıl Verilir?

Google reklam verme rehberi, arama motoru sonuçlarına reklam vermeniz için hazırlanmıştır.

Temel ve orta düzeyde Google ads reklam verme bilgilerini içeren bu detaylı kılavuz Google’da reklam yayınlamanızı daha kolay bir hale getirecektir.

Bu detaylı Google reklam verme kılavuzunda; Dönüşüm izlemeden anahtar kelime hedeflemeye ve teklif verme modellerine kadar her şeyi bulabileceksiniz.

Google Ads Reklam Verme

İçeriğimizde Neler Var?


Google’a Reklam Verme Adımları:

Nasıl reklam verileceğini öğrenin.

 • Temel düzeyde Google reklam kurulumu bilgisi alın.
 • İlk Google reklam kampanyanızı oluşturun.
 • Google reklam dönüşüm izleme kurulumunu ve kod ekleme işlemini gerçekleştirin.
 • Google reklam dönüşüm ayarlamalarını yapın.
 • En doğru Google Reklam Modellerini seçin.
 • Google reklam uzantılarınızı oluşturun.
 • Reklam gruplarınızı oluşturun.
 • Reklam gruplarınıza anahtar kelimeler ekleyin.
 • Reklam gruplarınızda Google arama ağı kampanyaları oluşturun.
 • Google reklam kampanyanızı başlatın.

Google Ads Neden Kullanılır?

Ücretli reklamcılık, her işletme sahibi için çok önemlidir. Google, işletme sahiplerine, işletmenizi büyütmek için gerçekten yararlı olabilecek Google Ads adlı bir reklam platformu sunar. Google Ads platformu eskiden Google AdWords olarak adlandırılıyordu. Google, Ads kanalı sayesinde reklamverenlerin arama reklamları, görüntülü reklamlar, ürün reklamları, mobil uygulama reklamları ve video reklamları yayınlamasına olanak tanır. Google’a reklamverenler Google arama ağında belirli anahtar kelimeleri hedefleyebilir ve hedeflenen anahtar kelimelerde Ads reklamları kısa süre içerisinde Google arama sonuçlarında görüntülenecektir.

Google Ads Nedir?

Google Ads, Google Arama, Arama Ortakları, Google Görüntülü Reklam Ağı, hedef kitleler, web siteleri, videolar, YouTube kanalları, mobil uygulamalar ve daha fazlasını içeren bir reklam platformudur. Google’a reklamverenler, sitelerine hedeflenmiş trafik çekmek için Google Ads’i kullanabilir ve bu da olası satışlar ve satışlar gibi daha fazla dönüşüm elde edilmesine yardımcı olabilir.

Google Ads Nasıl Çalışır?

Öncelikle bir Google Ads kampanyası oluşturmanız gerekir. Yapmanız gereken bir sonraki şey, işletmenizle en alakalı anahtar kelimeleri seçmektir. Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı gibi bazı ücretsiz anahtar kelime araştırma araçları vardır. Ek olarak, potansiyel müşterilerinizin ürünlerinizi ve / veya hizmetlerinizi aramaya başladıklarında kullanacakları kelime ve ifadeleri dikkatlice düşünmelisiniz.

Google Ads’ün temel amacı, anahtar kelimeleri, oluşturduğunuz reklamlar ve açılış sayfalarıyla eşleştirmektir. Bu durumda, bir kişi seçtiğiniz kelimeleri ve terimleri aradığında reklamınız görünebilir. Görüntülü Reklam Ağı’nda, reklamlarınız hedef kitlenize veya işinizle ilgili sitelere göre görünebilir.


Google Arama Ağı Reklamları Nasıl Çalışır?

Arama kampanyaları söz konusu olduğunda, reklamverenler potansiyel müşterilerin aradıklarıyla eşleştirmek istedikleri anahtar kelimeleri hedefler ve teklif verir. Hedef anahtar kelimeleriyle yakından eşleşen reklamlar ve açılış sayfaları oluşturabilir. Reklam veren kişi/kurum, insanlar reklamları tıkladığında ücretlendirilir. Birisi reklamlarını gerçekten tıklamadıkça reklamverenlerden ücret alınmaz.

Google Arama reklam kampanyalarınızı oluşturmaya başlamadan önce, tıklama başına maliyet – teklif verme süreci, kalite puanının nasıl çalıştığı, kampanyaları ve reklam gruplarını ayarlama, reklam oluşturma, açılış sayfalarını etkili optimize etme ve maliyet belirleme konularından anladığınızdan emin olun.

Google Ads Açık Artırma Teklif Sistemi Nasıl Çalışır?

Google Ads, birisi Google’da arama başlattığında hangi reklamların görüneceğini nasıl belirler?

Google, reklamların hangi sırayla görüneceğini belirleyen bir reklam açık artırma sistemi kullanır. Google Ads, açık artırmasını etkileyen iki ana faktör vardır:

Teklifleriniz ve kalite puanlarınız. Google, Reklam Sıralamasını belirlemek için reklam açık artırmasına giren her reklamverenin tekliflerine ve kalite puanlarını değerlendirir.

Google Ads Reklam Sıralaması Nedir?

Google reklam sıralaması, reklamverenin açık artırma sırasındaki tıklama başına maliyet (TBM) teklifleri, günlük kampanya bütçesi ve kalite puanına göre belirlenir.

Bir kişi Google’da her arama yaptığında bir reklam açık artırma sistemi arka planda algoritmik bir tarama işlemi gerçekleştirir. Bu tarama işlemi sonrasında en iyi reklam sıralaması arama yapan ziyaretçilere sunulur. Google, her bir reklamverenin reklam kalitesini anında doğrulayabilir ve reklamları tetikleyen her arama sorgusu için teklif vermesini sağlayabilir.

1. Bütçe

Öncelikle, teklifleri belirlemeli ve Google’a reklamınız için tıklama başına ödemeyi kabul ettiğiniz maksimum tutarı girmelisiniz. Google Ads, reklamverenlerin dönüşümlere ve dönüşüm değerine göre otomatik teklifler belirlemesine olanak tanıyan Geliştirilmiş TBM, Reklam Harcamalarından Elde Edilen Gelir Hedefi (Hedef ROAS) ve Hedef İşlem Başına Maliyet (Hedef EBM) gibi Akıllı Teklif stratejileri geliştirmiştir.

2. Kalite Puanları

Açık artırmayı etkileyen diğer bir kriter de reklamlarınızın kalitesidir. Bu kalite kavramı, kalite puanının yüksek olmasını veya düşük olmasını kapsar.

Kalite Puanı; Reklam alaka düzeyi, beklenen tıklama oranı ve açılış sayfası kalitesinden oluşur. Temel olarak Google Ads, bir kullanıcının sorgusuna göre reklamların ve açılış sayfalarının genel kalitesini ve alaka düzeyini analiz eder.


Google Görüntülü Reklamlar Nasıl Çalışır?

Google’a reklamverenler, belirli web sitelerine göz atan, YouTube videoları izleyen veya mobil uygulamaları kullanan kişilere ulaşmak için kitle veya içerik hedeflemeyi kullanabilir. Google Görüntülü Reklam Ağı, reklamverenlerin İnternet’te gezinirken alakalı kitleleri hedeflemesine olanak tanır. Banner reklamlarınız, sitenizdeki ürünlerinizi ve hizmetlerinizi satan alakalı açılış sayfalarına trafiği geri yönlendirebilir.

Google Ads Nerede Gösterilir?

Ücretli reklamlar ile doğal arama sonuçları arasında büyük bir fark vardır. Google Ads reklamları, Google arama sonuçlarının üstünde veya altında görünür. Google Reklamları, yukarıdaki reklam sıralama faktörlerine göre sıralanır.

Google Arama Ağı Nedir?

Google Arama Ağı, reklamlarınızın Arama Ağında görüneceği yerdir. Öncelikli olarak Google arama motorundan ve Google Arama sonuçlarında reklam görüntüleyecek diğer arama motoru sitelerinden oluşur. Bu ağda reklam vermeye başladığınızda, reklamlarınız Google’daki ve Google arama ortağı sitelerinde arama sonuçlarınızın yanında görünmeye başlayacaktır.

Google arama ağı, etkin kullanıcılara etkin bir şekilde ulaştığı için etkilidir. Çoğu zaman bu seçenek TBM düşüşü de sağlamaktadır. Arama Ağı İş Ortakları, reklamverenleri ve aktif olarak ürün ve hizmetleri arayan kişileri birbirine bağlayabilir. Bu teklif stratejisi ortalama olarak, Google Görüntülü Reklam Ağı’ndan daha fazla dönüşüm ve daha yüksek bir dönüşüm oranı oluşturabilir.

Google Ads’in Maliyeti Ne Kadardır?

Google reklam maliyetleri, hedeflemeye ve genel rekabete göre hesaplanır. Reklamverenlerin maliyetini etkileyen anahtar kelime teklifleri, bütçe, rekabet, hedefleme ve anahtar kelime kalite puanları, aylık maliyet etkenleridir. Pahalı ve rekabetçi anahtar kelimeleri hedeflerseniz, bunları tıklamanın maliyeti 10 ila 20 TL arasında olabilir. Bu sektörler, günümüzde rekabeti çok yüksek olan hukuk, sigorta, bankacılık ve pazarlama gibi sektörlerde oldukça rekabetçi kelimelerdir. Ancak, web sitenizi SEO açısından geliştirir ve kampanyalarınızın anahtar kelimelerinde ekli bulunan kalite puanlarını artırmayı denemeniz halinde 10 TL tıklama başına maliyet teklifi olan bir kelimenin TBM oranları 5 hatta 3 TL’ye kadar düşecektir.

Google, reklamverenlerin bütçeleri üzerinde tam kontrole sahip olmasını ve maliyetlerini düşümeleri için zaman içinde kampanyalarını optimize etmeleri açısından Öneriler sunar.


Google Ads Nasıl Başarılı Bir Şekilde Kullanılır?

Bu reklam platformunu kullanmakta başarılı olmak istiyorsanız, işletmeniz için alakalı ve popüler anahtar kelimeleri bulmak için Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı gibi anahtar kelime araştırma araçlarını kullanmanız gerekir. Ardından, kampanyanızı, reklam gruplarınızı, anahtar kelimelerinizi, hedef kitlenizi, reklamlarınızı ve açılış sayfalarınızı test etmeniz ve optimize etmeniz gerekir. Google Ads, her türden işletme için son derece etkili bir dijital pazarlama aracı olarak kabul edilir, ancak rutin testler ve optimizasyon gerektirir.

Google Reklamlarını Nasıl Kullanırsınız?

Ücretli internet reklamcılığının herhangi bir işletmenin büyümesi için gerekli olduğundan emin olun. Bütçeniz o kadar yüksek olmasa bile mutlaka Google Ads’i kullanmaya çalışmalı ve daha fazla müşteri kazanma şansınızı artırmalısınız. Bir ürün veya hizmet satan herhangi bir işletme, işletmenizi aktif olarak arayan müşterilere ulaşabileceğiniz için en azından Google Ads’i test etmelidir. Son olarak, Google Ads’ün dönüşüm izleme ile pozitif bir reklam harcamaları getirisi (ROAS) sağlayıp sağlamadığını görebilirsiniz.


Google Ads Reklam Nasıl Verilir?

Hesabınızı kurmaktan kampanyanızı yayınlamaya kadar her şeyi öğrenmek için sayfayı aşağıya kaydırabilirsiniz.

Google AdWords reklam verme kılavuzu, ilk kampanyalarını oluşturan veya hala farklı özellikleri öğrenen ve yeni başlayanların basit seviyede reklam yayınlamalarını kolaylaştırır. 


Adım Adım Google Ads Reklam Verme

Google Ads, öğrenmesi ve anlaması çok zor olan bir PPC reklam kanalıdır. Aşağıdaki adım adım süreç, ilk Arama Ağı kampanyanızı oluşturmaya başlamanıza yardımcı olacaktır. Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki reklam kampanyaları ile YouTube’daki reklam kampanyalarının biraz farklı olduğunu ancak aynı arayüz üzerinden yönetildiğini lütfen unutmayın.

Adım 1 – Google Ads Hesabınızı Oluşturun

Bir Google Ads hesabı oluşturarak başlamayabilirsiniz.


Bir hesap oluşturmak için mevcut Google hesabınızı kullanabilirsiniz. Hesabınızdaki tüm reklamların yönetimini siz yapabilirsiniz.


Adım 2 – Google Ads’in Tam Sürümünü Kullanın

“Uzman moduna geç” Yazan URL’yi tıklayarak Google Ads Express kullanmaktan kaçının.


Google, Google Ads Express’i otomatik olarak açacaktır. Google’ın sunduğu tam sürümü kullanmak istiyorsunuz. Bunu tekrar kontrol etmenin başka bir yolu, “ekspres” kelimesinin üstteki URL’de görünmediğinden emin olmaktır.


Adım 3 – Kampanyasız Bir Hesap Oluşturun

Google reklam vermeye başlamak için “Kampanyasız bir hesap oluşturun” bağlantısını tıklayın.


Bu noktada ilk Arama Ağı kampanyanızı oluşturabilirsiniz, ancak önce dönüşüm izlemeyi kurmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede, işletmeniz için içe aktardığınız dönüşümler için kampanyanızı optimize edebilirsiniz.


Adım 4 – İşletme Bilgilerini Onaylayın ve Hesabınızın Kurulumunu Tamamlayın

Fatura adresinizin bulunduğu ülkeyi, saat diliminizi ve para biriminizi onaylayın. Ardından, ana Google Ads ekranına gitmek için “Hesabınıza göz atın” ı tıklayın.


Hesabınızı başlatmadan önce bazı ayarları onaylamanız gerekebilir. Bu adımdan sonra, ilk kampanyanıza başlamak için neredeyse hazır olacaksınız. Sonuç olarak, tüm özelliklere erişmek için bir hesap oluşturmanız ve Google Ads’in tam sürümünü kullandığınızdan emin olmanız gerekir.


Adım 5 – Google Ads Hesabına Genel Bakış’ı Görüntüleyin

Hesabınıza genel bakış ve kampanyaya genel bakış ekranınız aşağıdaki ekran gibi görünmelidir.


Şimdi size dönüşüm izlemeyi ve ilk kampanyanızı nasıl kuracağınızı göstereceğiz. Google Ads’i ilk kez kullanıyorsanız, arayüzü kullanma hakkında bu kılavuz yardımıyla çok şey öğrenebilirsiniz. Google Ads hesabınızda ne kadar çok çalışırsanız, daha sonra başka reklamlar vermeniz de o kadar kolay olacaktır.


Adım 6 – Google Ads ve Google Analytics Hesaplarınızı Bağlayın

Bir Google Analytics hesabı oluşturun ve AdWords ile Analytics hesaplarınızı bağlayın. Google Analytics ile başlayıp ardından Ads hesabımızda bağlantıyı onaylayın.


Bir bağlantı kurun ve Google Analytics hesabınızda onaylayın. 


Google Analytics hesabınıza giriş yaptıktan sonra, yönetici ekranına gidip “Google Ads’i Bağlama” URL’sini tıklamayı deneyin. 2 hesabınızı bağladığınızdan emin olmak için bu url üzerinden gidebilirsiniz. Ardından, Google Ads hesabınızdaki Araçlar menüsünden bağladığınız Analytics hesabını onaylayabilirsiniz. 


Araçlar menüsüne gidip Bağlı Hesaplar’a tıklayarak, Google Analytics’e tıklayarak ve bağlantının tamamen kurulduğundan ve otomatik etiketlemenin açık olduğundan emin olarak bağlantıyı onaylayın. 


Analytics ve Ads hesapları için aynı Google Hesabını kullandığınızda 6. Adım çok daha kolaydır. Temel olarak, iletişim kurabilmek, dönüşüm izlemeyi kurabilmek ve kampanyalarınızı izleyebilmek için bir hesaba ihtiyacınız var. Bu sayfada “Bağlandı” durumu altında listelenmeli ve otomatik etiketleme de açık olmalıdır.


Adım 7 – Google Ads Dönüşüm İzlemeyi Kurun

Google Analytics’te Hedefler oluşturun veya Google Analytics’te E-ticaret raporlamasını etkinleştirin. Hemen ardından, dönüşümleri Google Ads hesabınıza aktarın.


Google Analytics hedeflerinizi oluşturduktan sonra, Google Ads’e geri dönün, Araçlar menüsünü ve açılır menüdeki “Dönüşümler” bağlantısını tıklayın. 


Yeni bir dönüşümü içe aktarmak isterseniz, kampanyalarınızı optimize etmek istediğiniz temel dönüşümleri eklemek için Google Ads Dönüşümleri ana ekranındaki artı işaretini tıklayın. Genel olarak bu işlem, potansiyel müşteri edinmeyi, satışları artırmayı veya her ikisini de içerir. 


Dönüşümleri Google Analytics’ten İçe Aktarmayı seçin. 


İçe aktarmak istediğiniz dönüşümleri seçin. Artık oluşturulan hedefleri içe aktarabilirsiniz. Akıllı bir hedefi, işlemi veya potansiyel müşteri eylemlerini içe aktarabilirsiniz. 


Google Ads hesabınıza dönüşümleri aktarmayla ilgili daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki dönüşüm izleme videosunu izleyebilirsiniz. Dönüşümleri izlemenin farklı yolları vardır ve video size daha fazla bilgi verecektir. 


Adım 8 – Dönüştürme İşlemi Ayarları

Dönüşümü kategorilere ayırmak, bir dönüşüm değeri belirlemek ve dönüşümü kampanyanızın dönüşüm sütununa dahil etmek isteyip istemediğinize karar vermek için dönüşüm işlemi ayarlarınızı güncelleyin.


Bir dönüşüm değeri belirleyebilir veya Google Analytics dönüşümünü kullanabilirsiniz. Bu, reklam harcamalarından elde ettiğiniz geliri doğrudan Google Ads hesabınızda izlemenize olanak tanır. Örneğin, 50 TL’ye bir ürün satıyorsanız, bu değeri her dönüşüm için otomatik ayarlayabilirsiniz. Bir dönüşümü dönüşümler sütununuza dahil ettiğinizden emin olmak için birkaç adım daha bulunur.


Adım 9 – İlişkilendirme Modellemesi

Dönüşümünüz için bir ilişkilendirme modeli seçin. Kullanıcılar dönüşüm gerçekleştirmeden önce işletmenizle pek çok etkileşimde bulunabileceğinden, işletmeniz için en iyi ilişkilendirme modelini seçtiğinizden emin olmalısınız.


Şu anda 6 farklı ilişkilendirme modeli bulunmaktadır. Altı adet veri alma modeli bulunur. Bunlar;

 • Son tıklama,
 • ilk tıklama,
 • doğrusal,
 • zaman dağılımı,
 • konum

olarak sıralanırlar.


Adım 10 – Bir Kampanya Oluşturun

Google Ads’de bir kampanya oluşturmak için artı işaretini (+) tıklayabilirsiniz. Ardından kampanya türünü ve hedefini seçerek devam edin.


Bir kampanya oluşturduktan sonra, bir kampanya türü seçmeniz gerekiyor ve bu örnek için bir arama kampanyası oluşturacağım. Bu noktada, Görüntülü Reklam, Video, Uygulama ve Alışveriş kampanyalarını da seçebilirsiniz.


Adım 11 – Google Ağı, Hedefleme ve Kitleleri Seçin

Reklamlarınızı hedefleyeceğiniz ağı seçin. Arama Ağı kampanyaları için, yalnızca arama ağını ve arama ortaklarını hedefleyin. Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları için, Google Görüntülü Reklam Ağı’nı seçin. Ek olarak, yer hedeflemeyi, dil hedeflemeyi ve kitle hedeflemeyi ayarlayın.


Kampanyanızı adlandırdıktan ve ağınızı seçtikten sonra, hedeflenecek yerleri ve müşterilerinizin konuştuğu dilleri seçin. Ek olarak, kampanyanıza hedef kitle ekleyebilirsiniz.


Adım 12 – Bütçenizi ve Teklif Stratejinizi Belirleyin

Kampanyanız için bir günlük bütçe ve teklif stratejisi seçin. Geliştirilmiş TBM, Hedef EBM veya Hedef ROAS gibi bir Akıllı Teklif stratejisi kullanmayı düşünün.


Yeni kampanyalarınız için en iyi teklif stratejisini bulmak zor olabilir, ancak dönüşüm oluşturmaya başladığınızda Hedef EBM veya Hedef ROAS kullanmak isteyebilirsiniz. 

Google Ads Reklam Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Adım 13 – Google Ads Reklam Uzantıları Ekleyin

Reklamlarınızda tüm alakalı reklam uzantılarını kullanın. İşletmeniz için geçerli olan tüm reklamları uygulamak için Reklam Uzantılarını tek tek inceleyerek kaydedin.


Adım 14 – Reklam Gruplarınızı Anahtar Kelimelerinize Göre Oluşturun

Açılış sayfalarınıza trafik çekmek için doğru anahtar kelimeleri hedefleyebilmeniz için reklam gruplarınız birlikte gruplanmalıdır.


Adım 15 – Reklam Grubunuzdaki Anahtar Kelimeleri Hedefleyin

Reklam gruplarınızdaki anahtar kelimeleri hedefleyin. Geniş eşleme düzenleyiciyi ve / veya tam eşlemeli anahtar kelimeleri kullanmanızı öneririz. Geniş eşlemeli anahtar kelimelerden tamamen kaçınılmalıdır.


Adım 16 – Reklam Grubundaki Anahtar Kelimelerle Eşleşen Google Reklamları Oluşturun

Reklamlarınız, reklam gruplarınızdaki anahtar kelimelerle yakından eşleşmelidir. Anahtar kelimeler, reklamlar ve açılış sayfaları çok yakından alakalı olmalıdır.


Adım 17 – Reklam Oluşturun, Başlıkları Ayarlayın ve Nihai URL’leri Ayarlayın

Reklamlarınız için tüm alanları doldurmalısınız. Anahtar kelimelerinizle eşleşen nihai URL’ler belirlemek, tıklama oranını artıran (TO) odaklı başlıklar oluşturmak ve ürün ve hizmetlerinizin avantajlarını açıkça sergileyen açıklamalar yazabilirsiniz.


Adım 18 – Reklam Grubu Başına 2-3 Metin Reklam Oluşturun

Google Ads için en iyi uygulama, her bir reklam grubu için birden çok reklam oluşturmaktır. Her reklam grubunda en az 1 duyarlı arama ağı reklamı ve en az 1 genişletilmiş metin reklamı oluşturmalısınız.


Adım 19 – Google Ads Kampanyanızı Başlatın

Google Ads kampanyanızı başlatmak için Kaydet ve Devam Et’i tıklayın. Ardından, hesabınızdaki Arama kampanyasını görüntülemek için kampanyalar bölümüne gidin.


Kampanyanız onay sürecinden sonra başlayacak.

İşletmeniz için daha fazla dönüşüm sağlamak üzere Google Ads kampanyalarınızı optimize etmeniz gerekiyor. Bunun için Perforjans Google Reklam Ajansı olarak size yardımcı olmamızı ister misiniz?

Buraya tıklayarak Google reklam danışmanlığımızdan faydalanın!

Resimler ve videolar yakında kılavuz içerisine eklenecektir.

Author

perforjans

Uzmana Mesaj Gönder
Detaylı Bilgi Al
Daha fazla müşteri ve satış ister misiniz?

Sitenizin Google'da üst sırada olmasına yardımcı olabiliriz. Size özel stratejilerimizi öğrenmek için şimdi reklam uzmanınız ile bir görüşme başlatın.