SEO

Google Sıralama Faktörleri: Alan Adının SEO Etkisi

Google SEO kriterleri optimizasyon çalışmalarında dikkate alınan kurallardır ve bu kriterler kapsamında SEO uygulamalarına adım atmadan önce domain seçiminizi iyi yapmanız gerekir. Anahtar kelime içeren ( Keyword ) domainler ile hedefinize daha rahat ulaşabilmeniz söz konusudur, Google tarafından yapılan son güncellemelerde keyword domainin % oranı biraz azaltılmıştır.

Alan Adı SEO Kriterleri Nelerdir?

1 – Keyword Domain

Anahtar kelime içeren alan adlarıdır. Bu alan adlarıyla hedef kelimenizde arama motorları üzerinde yükselmeniz daha hızlı ve kolay olabilmektedir. Örnek: seo-perforjans.com

2 – Ülke Uzantısı

.TR, .co.uk, .az gibi ülke uzantılarıdır. Domain tercihinizde ülke uzantısı seçeneğinizi kullanırsanız hedeflediğiniz ülkede daha hızlı ve kolay yükselme şansınız olabilmektedir.

Örnek: perforjans.com.tr

3 – Alan Adı Yaşı

Yaklaşık 10 yıllık domainler üzerinde seo uygulamalarınızı gerçekleştirmeniz sizi daha hızlı ve kalıcı başarıya ulaştırabilmektedir.

4 – Geçmişte Bağlantıları Fazla Olan Domainler

Bu seçenek domain satın alırken geçerlidir. Bağlantılari fazla olan, eski bir domain sizi daha hızlı başarıya ulaştırabilmektedir.

5 – Geçmişte Indeks Sayıları Fazla Olan Domainler

Bu seçenekte domain satın alırken geçerlidir. Arama motorları üzerinde index sayıları fazla olan domainleri almakta sizi hızlı ve kalıcı başarıya ulaştırabilir.

6 – Geçmişte Ziyaretçi Sayısı Fazla Olan Domainler

Satın alacağınız domainin geçmişteki ziyaretçi sayısı fazla ise buradanda bir avantajınız olacaktır.

7 – PA, DA, CT, TF Değeri Alan Domainler

Domain satın alırken DA değeri yüksek domainleride göz ardı etmelisiniz.

8 – Az Karakterli Domainler

Az karakter içeren domainler kullanıcıya kolaylık sağlayarak direk sitenize girilmesine olanak tanır. Kısa ve akılda kalıcı isim SEO için önemli bir unsurdur.

9 – Spam Domainler

Kesinlikle yapamamanız gereken bir işlemdir.

Örnek: seo-seo-seodanisman-seouzmani.com

10 – Sonuç:

Kurumsal firmaların web sitelerinin mutlaka ülke uzantısı içermesi gerekir, az karakterli olması ve marka ismini içermesi yerinde bir karardır. Ayrıca, büyük bir proje düşünüyorsanız ve sadece tek bir ülkede yükselmeyi hedefliyorsanız yapmanız gereken ülke uzantısı içeren bir domain satın almaktır. Geçmişte bağlantıları fazla olan, index sayıları fazla olan, PR değeri yüksek ve ziyaretçi sayısı yüksek olan domainlerin satın alınması uygun olacaktır. Az karakterli olmasıda sizin için büyük avantaj sağlayacaktır. Yukarıdaki faktörleri göz ardı edip bir domain satın aldığınızda hem kazançlarınız yüksek olacak hemde yapılan uygulamalara bağlı olarak arama motorları üzerindede çok hızlı ve kalıcı bir şekilde yükselmeniz olasıdır. SEO kriterlerinden olan Domain faktörlerini kesinlikle göz ardı etmelisiniz. Bu kriterler SEO uygulamalarının başında gelmektedir ve arama motoru optimizasyonunun temelidir.

Author

perforjans

Google'a Reklam Ver
Google'a Reklam Vermeye Başlayın
Daha fazla müşteri ve satış ister misiniz?

Sitenizin Google'da üst sırada olmasına yardımcı olabiliriz. Size özel stratejilerimizi öğrenmek için şimdi reklam uzmanınız ile bir görüşme başlatın.