SEO

Hacklink Nedir? Hacklink Sorunu Nasıl Çözülür?

Google’ın bir türlü çözüm getiremediği bir sorun hacklink sorunudur. Arama sonuçları içerisinde düzeni ve kaliteyi bozan bir unsur olarak dikkat çekiyor. Öncelikle “hacklink” tabiri “hack” kelimesinden geliyor. Kısaca açıklaması türk veya yabancı bir web sitesine izinsizce girdikten sonra gizli metin üzerinden kendilerinin sitelerine veya müşterilerinin sitelerine link eklemektir. Buradan gelecek backlinklerin çok değerli sayılacağı düşünülmektedir. Beklenti çok büyüktür.

Hatta bu yöntemi kullanan kişi veya kurumlar müşterilerine ilk sırayı garanti edebilir. Bu kişinin beklentisi altında kalması muhtemeldir.

Hacklink’in ilk public olduğu zamanlarda etkisi maksimum düzeydeydi. Sadece hacklink kullanarak çok etkili sonuçlar alınabiliyordu. Fakat Google son yıllarda yayınladığı güncellemelerle etkisini ve dolayısıyla bu yasadışı etik olmayan yöntemin değeri üzerinde bir kaç değişiklik yaptı. Şuanda hacklink eskisi kadar etkili bir yöntem değildir. Ayrıca SEOZEO’da bu konu hakkında bir makale yayınlamıştır. http://www.seozeo.com/hacklink-sorunun-cozulmesi-icin-ortak-eylem-plani/ konu içerisinde anlatılmak istenen hacklink sorununa halen bir çözüm bulunamamasıdır. Aynı şekilde SEOZEO’da bu konuda bizim gibi çok hassas davranmaktadır.

Hacklink bir çözüm değildir. Dini açıdan benim fikrime göre haramdır. Boşa uğraş vermektir. Sonuçta etik olmayan bir yöntemden bahsediyoruz. Bu yöntem bir web sitesini ilk sırayada dahil etse yinede kullanmamak en doğru olanıdır.

SEO alanında tek bir yönteme bağlı kalmak doğru değildir. Yöntemler geliştirmek ve uygulamak en doğru olanıdır. Google her yıl mutlaka bir çok faktörü değiştirmektedir. Hacklink sorunuda bir gün tamamen çözülecektir diye umuyorum.

Hacklink Sorununun Çözümleri ve Tavsiyeler

Aslına bakılırsa Google hacklink sorununa tamamen çözüm bulabilir. Fakat Google çalışanları mühendisler bir çok faktörü hesaplamaktadır. Hesaplamak zorundadır. Umulmayacak bir hata tüm arama sonuçlarını kaos ortamına sürükleyebilir. Bu açıdan baktığımızda Google’ın işi oldukça zor diyebiliriz. Şöyle diyelim ;

Bir insan eklediği bir bağlantıyı neden gizlemek ister?

Bunun bir çok sebebi olabilir. Başlıcaları şunlardır ;

– Kişi ahlaksız bir web sitesini beğenmiş ve kendi web sitesi üzerinden bağlantı vermiştir. (Düşük olasılık)

– Arkadaşının rakibi olan bir siteyi beğenmiş ve kendi web sitesi üzerinden bağlantı vermiştir. (Düşük olasılık)

– Arkadaşlarının görmesini istemediği bir bağlantıyı kendi web sitesine eklemiştir. (Olasılıklar arasında)

– Bağlantı verilen hedef web sitesi gerçekten kaliteli fakat bağlantı veren kişinin sektöründe değildir. Bu yüzden site sahibi bu bağlantının gözükmemesi için bağlantıyı gizlemiştir. (Olasılıklar arasında)

– Kişi web sitesi üzerinden ücret karşılığı bağlantı satışları yapmıştır. Kullanıcıların bağlantıları fark etmemesini istediği için gizlemiştir. (Yüksek olasılık)

Google ücretli bağlantı satışlarına nasıl bakıyor?

Google arama sonuçlarının kalitesini korumamıza yardımcı olun.

Yürüttüğümüz her arama için en alakalı sonuçları döndürmek üzere çok çalışıyoruz. Bu amaçla, site yöneticilerini site içeriklerinin açık olması ve kullanıcılar ile arama motorları tarafından kolayca anlaşılacak şekilde oluşturması konusunda teşvik ediyoruz. Maalesef, web sitelerinin tümü kullanıcıların çıkarlarını gözetmemektedir. Bazı site sahipleri, sitelerine ödemeli bağlantılar biçiminde “PageRank satın almaya” çalışmaktadır.

Google, ödemeli bağlantıları tespit etmek için algoritmik yöntemler de dahil olmak üzere birçok yöntem kullanmaktadır. Kullanıcılarımızdan gelen bilgileri de kullanırız. Bağlantı satın aldığını veya sattığını bildiğiniz bir site varsa, lütfen aşağıdaki alanları doldurarak bize bildirin. Görüşlerinizi araştırır ve verilerinizi ödemeli bağlantıları algoritmik olarak tespit etme yöntemimizi geliştirmek için kullanırız.

– Tamamen hedef web site veya sitelerine yüksek kaliteli backlink sağlamak amacıyla bağlantı veya bağlantılar verilmiştir. Site sahibinin verilen bağlantıları fark edip silmemesi için gizlenmiştir. (Yüksek olasılık)

Yukarıda gördüğünüz seçenekler bir bağlantının neden gizlendiğini açıklamaktadır. Burada dikkatimizi çeken yüksek olasılıklar ve olasılıklar arasında seçenekleridir. Buradan gördüğümüz gibi bir linki gizlenmesi %99 gibi bir oranla art niyeti işaret etmektedir.

Google’a Tavsiyelerim

Altyapısı sadece hacklink üzerine kurulmuş web siteleri arama sonuçlarından nasıl kaldırılır?

Google’ın Hacklink yönteminin değerini daha çok düşürmesi gerekiyor. Hatta etkisi %0 olarak belirlemesi en doğru olanıdır. Kısacası etkisi olmayacak fakat zararıda olmayacak. Bu şekilde olduğunda altyapısını sadece hacklink üzerine kuran siteler sıralamalardan düşmeye başlayacaklardır. Çünkü altyapıları sadece hacklink üzerine kuruludur.

Son olarak bitirirken, ben Google’ın Arama Kalitesi Uzmanı değilim. Türkiye’de ve Dünya’da bu konuyla ilgilenen pek çok Google çalışanı, mühendisleri vardır. Bu durumu gerçekleştirmek tamamen Google’ın düşüncesine kalmıştır. Benim burada yazdıklarım sadece önerilerdir. Kendi fikrime göre bir kaç yıl sonra hacklink tamamen bitecektir. Şuanda bu konuda denemelerde yapılıyor. Bir çok web sitesi bulunduğu konumu kaybetmiş durumdadır. Artarakta sürecektir diye tahmin ediyorum.

Author

perforjans

Google'a Reklam Ver
Google'a Reklam Vermeye Başlayın
Daha fazla müşteri ve satış ister misiniz?

Sitenizin Google'da üst sırada olmasına yardımcı olabiliriz. Size özel stratejilerimizi öğrenmek için şimdi reklam uzmanınız ile bir görüşme başlatın.