Perforjans SEO

İnternette Proje ve Girişim Nasıl Yapılır? Zorlukları Nedir?

İnternette proje yapmanın diğer adı bir nevi girişimcilik.

Proje demek : Farklı bir sektörde farklı bir şeyler yapmaktır ve üretmektir.

Farklı olmalısınız aksi taktirde proje başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

Bu projelere örnek olarak sosyal ağ, webmaster forumu, bir yazılıma destek forumu, haber forumu, blog girişimleri türündeki girişimlerdir.

Ülkemizde şuanda bir sosyal ağ sisteminin tutması imkansız görünüyor.

Günümüzdeki yeri büyük olan sürekli tercih edilen ve yeri doldurulamayan sosyal ağlar ; Facebook,Twitter,Friendfeed,Google+(Plus) dörtlüsüdür.

Bunların anternatifi olarak gösterebileceğimiz pinterest, myspace, linkedin, flickr gibi  sosyal ağ platformlarıda mevcuttur.

Siz sosyal ağ konusunda bir proje yapmak isterseniz tutturmanız neredeyse imkansızdır.

Gelin birde nedenlerine göz atalım ;

– Farklı bir sosyal ağ,

– Farklı özellikler, diğer sosyal ağlarda olmayan uygulamalar vs.

– Farklı bir sayfa kodlaması.

– İnanılmaz bir seo gücüne ihtiyacınız olması.

– Bütçeniz varsa gerek televizyon, gerek radyo reklamları vermelisiniz.

– Çevrenizi sosyal ağınıza davet etmeli ve onlarında tanıdıklarına referans vermelerini söylemelisiniz.

– Anlık mesajlaşma sistemi, anlık videolu görüşme, telefonla görüşme gibi özellikler eklemelisiniz.

– Takip edebilme, takipçi olabilme özellikleri.

– Farklı bir anasayfa, bakıldığında burası gerçekten dünyadaki gerçek hayat gibi çok hareketli denebilecek bir şeyler yapmalısınız.

– Tekrar vurguluyorum, bu konuda bir projeniz varsa kesinlikle ve kesinlikle diğer sosyal ağlarda olmayan farklı bir sosyal ağı hayata geçirin.

———

Forum türündeki projeler ;

Forum türündeki projelerin çoğunun başarısızlıkla sonuçlanması dikkat edilebilecek bir noktadır.

Artık günümüzde her geçen gün bir forum yayına giriyor. Bu forumların %70’inin spam olduğunu düşünürsek,

burada yapmamız gereken bir sosyal ağ projesi yapıyormuş gibi farklı şeyler üretmemizdir.

Örneğin yeni çıkacak bir ürün için alan adı tescil edebilir ve bu konuda bir destek forumu kurabilirsiniz. Emin olun size getirisi aşırı derecede olacaktır. Burada sizin yapmanız gereken açtığınız bu ürün hakkında web sitesinizi yararlı içeriklerle doldurmaktır.

Haber forumlarında ise durum biraz farklı, bazı kişiler için haber forumu açmak demek hurriyet.com.tr nin veya haberturk ‘ün RSS adreslerini alıp foruma otomatik konu açtırtmak. Bu çok yanlış bir düşüncedir.

– Google’ın kopya içeriğe iyi bakmadığını bilmeniz gerekir.

– Ayrıca sitenizde sürekli kopya konuların açılması Google açısından bir “spam” şüphesi uyandıracaktır.Bunun sonucundada Google’da düşüşünüz kaçınılmaz bir sondur.

Tabii ki şunu unutmamak gerekiyor, haber forumlarında veya bloglarında özgün olarak içerik eklemek en zor işlerden birisidir.

Genelde bu siteler haber konularını olduğu gibi kopyalayarak web sitelerine gönderir.

Büyük haber forumları ; shiftdelete ve forum.donanimhaber için aynı şeyleri söyleyebilir miyiz?

Shiftdelete ve forum.donanimhaber gerçekten alanında iki büyük devdir. forum.donanimhaber ilk açıldığı zamanlar sadece donanım bazlı destek veriyordu. Shiftdelete’de aynı şekildeydi hatta halen aynı şekilde. Fakat artık son dakika haber gibi konulara daha fazla önem veriyor ve bunlar üzerinden ciddi bir şekilde hit akışı sağlıyorlar.

Shiftdelete ve forum.donanimhaber için durum biraz daha farklı, çünkü bu siteler yılların eskitemediği çok büyük siteler.

Google tarafından dakikada güncellenen, saniyeler içerisinde index alan siteler. Bu tip sitelere bırakın kopya içerik eklemeyi, anti seo yapılsa bile düşmezler. Çünkü bu siteler Google’ın güvenini çoktan kazanmışlardır. Artık kimse bu siteleri kolay kolay yıkamaz. Yıkacak gücede sahip değildir.  Bu siteler kapalı bile kalsa kalitesinden hiç bir şey kaybetmeden yeniden yollarına devam ederler, fakat bu sitelerin kapalı kalma gibi bir lüksü olamaz çünkü ciddi hosting firmalarıyla anlaşıp iş yapmaktadırlar. Haber işinde ciddi olduğu gibi hosting konusundada işi sıkı tutmaktadırlar.

Kısacası bir projeye yapacaksanız herkesten farklı olacaksınız. Kendiniz bir şeyler üretmeye çalışacaksınız ve bu projeyi herkese duyuracaksınız. Facebook böyle popüler hale gelmişti, bende şahsen çok isterim ülkemizden bir sosyal ağ çıksın dünya tanısın. O günlerde gelecektir eminim, ülkemizde internet sürekli gelişmekte ve her geçen gün minik, genç arkadaşlarımız aramıza katılmaktadır.

Yukarıdaki yazdıklarımız gibi bir projeniz varsa size gönülden başarılar dilerim. Yolunuz açık olsun.

Author

perforjans

Google'a Reklam Ver
Google'a Reklam Vermeye Başlayın
Daha fazla müşteri ve satış ister misiniz?

Sitenizin Google'da üst sırada olmasına yardımcı olabiliriz. Size özel stratejilerimizi öğrenmek için şimdi reklam uzmanınız ile bir görüşme başlatın.