Perforjans

SEO ve SEM Nedir? SEO ve PPC’nin Farkları

SEO ve SEM arasındaki farklar, Arama motoru optimizasyonu veya Arama motoru pazarlama yaygın olarak bilindiği gibi, Google’da ve diğer arama motorlarında web sitesinin üst sırada yer alması için yapılan tüm dijital pazarlama operasyonları ve yatırımlarıdır. Her iki süreç de arama motorlarında görünürlüğü artırmayı amaçlamaktadır.

SEM Nedir? SEO ve SEM Farkları
SEM Nedir? SEO ve SEM Farkları

SEO ve SEM Nedir?

SEO Nedir?: Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Web sitenizi arama dostu hale getirmek için web sitenizin optimizasyon sürecidir. Böylece, arama motoru sonuçlarında daha yüksek bir sıralama elde edersiniz. SEO çalışmaları, organik sonuçlarda web sitenizin görünürlüğünü artırır. Search Engine Marketing (SEM) ücretli sonuçlarda Google’da ve tüm arama motorlarında web sitesinin görünürlüğünü artırmanıza yardımcı olan bir dijital reklamcılık uygulamasıdır. SEO ve SEM nedir? sorularına yanıt veremiyorsanız büyük ihtimalle başarılı bir reklam kampanyası oluşturamazsınız.

SEM Nedir?: Arama Motoru Pazarlamasının anlamına gelen dijital reklamcılık teriminin kısaltmasıdır. Ayrıca, tıklama başına ödeme anlamına gelen PPC olarak da adlandırılır. Google’da veya herhangi bir tıklama başına ödeme platformuna reklamveren bir kişi veya kurum, yayıncıya her tıklama için belirli bir tutarda ödeme yapmalıdır. SEM nedir? sorusuna cevap veremiyorsanız reklam kampanyalarınızı kurgulaması için profesyonel bir ajanstan yardım almanız tavsiye edilir.

SEO ve SEM Neden önemlidir? Ne anlama gelir?

SEM Nedir? sorusunun cevabı aslında arama sonuçlarında daha iyi bir sıralama elde etmek için web sitenizi optimize etmek için SEO’nun ötesine geçmesidir. SEO, kadar uzun süre beklemeden PPC reklamcılığını kullanarak daha fazla arama motoru ziyaretçisi edinerek satış ve dönüşümlerinizi kısa sürede artırabilirsiniz.

En yaygın SEM en iyi uygulamalarından bazıları şunlardır:

 • Anahtar kelimeleri yerleştirme ve anahtar kelime analizi kullanma.
 • Arama motoru optimizasyonu (SEO) ile reklam maliyetlerini düşürme.
 • Yerel ve coğrafi hedefli web siteler için reklam içerikleri oluşturma.
 • Tıklama başına ödeme (PPC) reklam kampanyalarını en doğru reklam stratejisi ile yapılandırma.
 • Reklam alaka düzeyini artırmak ve reklamlarınızı öne çıkaran TO (Tıklama Oranı) optimizasyonları ve geliştirmeleri yapmak.

SEM ve SEO Arasındaki Farklar Nelerdir?

SEM, SEO’dan daha geniş bir terimdir. SEO, arama motorlarının ücretsiz arama sonuçlarında daha üst sırada olmayı ve organik arama sonuçları ile uzun vadeli yapılan dijital pazarlama planı için tercih edilir. SEM ise, web sitenizi veya işletmenizi internet müşterilerine tanıtmak ve web sitenize daha fazla hedeflenmiş trafik göndermek için arama motorlarını kullanır.

Örneğin, Google’da arama yapan bir kişi, “En İyi fiyat karşılaştırma sitesi” sorgulamak için bir arama motoru kullandığında web sitenizi arama sonuçlarında yüksek rekabet olduğundan muhtemelen bulamayacaktır. Ücretli reklamlar veya sponsorlu bağlantılar, organik arama sonuçlarının üstünde veya yanında belirgin bir şekilde gösterilen, rekabeti yalnızca tıklama başına maliyet ile oluşan bağlantılardır. Bu açıdan bakıldığında PPC (SEM) reklamları kısa vadede oldukça avantaj sağlayabilir.

SEM ve SEO’yu Güçlendiren Faktörler:

Arama Motoru Pazarlaması, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)’dan basit gibi görünse de geniş ve daha stratejik bir dijital pazarlama planlaması yapmayı gerektirir. SEM’inizi geliştirmek için SEO’nun imkanlarından faydalanabilirsiniz. Kusursuz SEO alt yapısına sahip bir web sitesinin SEM reklamlarında bir adım önde olacağına emin olabilirsiniz.

Bir web sitesine sahipseniz, Arama Motoru Pazarlaması (SEM) için SEO denetimlerini vb. Web site performansını geliştirme araçlarını kullanarak reklamlarınız için daha uyumlu bir web sitesi ve reklamlarınız için güçlü sayfalar oluşturabilirsiniz. Bu işlemleri yapmanız sonrasında yüksek oranda dönüşüm ve satış elde etmeniz de daha çok kolaylaşacaktır. SEM için uygulanan SEO çalışmaları reklam maliyetlerinizin de düşmesini sağlayarak ticari kazançlarınızın artmasını sağlayacaktır. SEM’i güçlendiren SEO faktörlerini uygulamaya başlamak ister misiniz?

İşte işinizi büyütmeniz için dikkate almanız gereken 7 SEO ve SEM Yönetimi kuralı:

 • Etkili bir plan yapmak: Öncelikle SEO ve SEM’in ne demek olduğunu bilmelisiniz. Doğru bilgi ve planlama olmadan SEO ve SEM dünyasına adım atmayın. Hedef kitlenizi inceleyin, ihtiyaçlarını belirleyin ve ürününüzün beklentilerini nasıl karşılayabileceğinizi tespit edin. En iyi rakiplerinizi ve rakiplerinizin reklam stratejilerini belirleyin. Belirli hedefleri ve karşılaştırmaları kontrol edin.
 • En iyi anahtar kelimeleri bulun, seçin ve sitenizde kullanın: Anahtar kelimeler, SEM kampanyanızın temelini oluşturur. İşletmenizle alakalı ve müşterilerinizi hedeflemenize yardımcı olabilecek anahtar kelimeleri arayın. Gerekirse, Keyword Discovery, Wordtracker ve Google Ads tarafından sağlanan anahtar kelime araştırma araçlarını kullanın. Karar verdiğiniz tüm anahtar kelimeleri reklam kampanyanızı başlatmadan önce mutlaka sitenizde veya sayfalarınızda kullanmaya özen gösterin.
 • Sitenizin içeriğini optimize edin: SEO için optimize edilmiş bir içerik, SEM kampanyalarında oldukça avantajlıdır. Reklam sayfalarınızda kullanmayı planladığınız içeriği bir yerden kopyalamayın. Özgün ve kaliteli içerikler oluşturmayı amaç edinin. Web sitenizin içeriği, markanızı, tarzınızı, işletmenizi, amacınızı tanımlar. İçeriklerinizin tamamı mükemmel, karmaşık olmayan bir dilde yazılmalı ve işinizle ilgili olmalıdır. Ayrıca, yalnızca içeriğe değil, aynı zamanda sayfadaki SEO’ya da odaklanmalısınız. Anahtar kelimelerin reklam sayfalarınızın içerisinde olan içeriklerinizde doğru şekilde kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Sayfa başlığı etiketleri, yönetici adları, başlık etiketleri, dosya adları, meta başlık etiketleri, meta açıklamalar,ı alt etiketler vb. Anahtar kelimeyi içermelidir ve içerikle ilgili olmalıdır.
 • Web sitenizin hızına ve performansına odaklanın: Sitenizi PageSpeed Insight, Dareboost, Pingdom, Gtmetrix vb. araçlar ile test edin. Sonuçlarda belirtilen tüm hataları düzeltin.
 • Sitenize kaliteli bağlantılar edinin: Diğer web sitelerinden dış bağlantılar oluşturmak, tanıtım linklemeleri hedef kitlenize ulaşmanız ve sitenizin otoriterisini artırmanız için gereklidir.
 • Yatırım Getirisi odaklı ücretli arama kampanyasını denetleyin: Sponsorlu bağlantı arama sonuçlarında Tıklama Başına Ödeme reklamcılığı (PPC), tam bir Yatırım Getirisi odaklı pazarlama fırsatı sunar. Kampanya türlerinizi belirleyip hemen işinizi büyütmek için reklam kampanyalarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.
 • Sonuçları takip edin: Sadece stratejileri uygulayıp beklemeyin, ilerlemeyi de kontrol edin. Reklam stratejiniz iyi değilse, teklif stratejisi planınızı değiştirebilir ve yeniden güçlü bir planlama yaparak harekete geçebilirsiniz.

SEO ve SEM Kampanyalarını hemen kullanmaya başlamalı mıyım?

SEO, SEM hizmetlerinin bir alt hizmeti olarak bilinir. İnternette işinizi büyütmek istiyorsanız, hem organik aramalarda yer almalı hem de SEM reklamları ile görünür olmanız gerekir. 2020’de küçük ölçekli bir işletmenin hem SEO hem de SEM’e ihtiyacı vardır.

SEM, masaüstü veya mobil web araması yoluyla daha fazla web trafiği elde etmek için arama motoru pazarlamasında ücretli arama ağı reklamlarını içeren çok amaçlı reklam kampanyalarıdır. SEM’in açılımı, hem ücretli reklamları hem de SEO’yu ifade eder, ancak esas olarak ücretli reklamlara odaklıdır. Ücretli bir arama ağı reklamı, yeni müşteriler çekmek, arama motoru görünürlüğünü artırmak ve diğer pazarlama kampanyalarını desteklemek için bilinen en etkili yoldur. Genellikle arama motorları, reklam programı olarak adlandırılan tıklama başına ödeme (TBM), tıklama başına maliyet (TBM) sistemi kullanır. Sıralama sistemi, teklifin miktarı ve kalite puanı kriterleri hangi reklamların hangi sırada görüneceğini belirler.

Arama motoru pazarlamasının en büyük gücü, reklamverenlerin reklamlarını bu ürünleri ve hizmetleri satın almak isteyen müşterilerin önüne çıkarmasıdır. Başka hiçbir reklam aracı bunu yapamaz, bu nedenle arama motoru pazarlaması işinizi bir sonraki seviyeye taşımanız için çok etkilidir.

Ayrıca, değer incelemeyi düşürseniz SEO ve SEM ilişkisini bilimsel olarak özetleyen yabancı bir kaynaklar:

SEO ve SEM Nedir? SEM ve SEO’nun Farkları (Hubspot)

SEO ve SEM Nedir? SEO ve SEM’in Önemli Farkları (Ahrefs)

Author

perforjans

Uzmana Mesaj Gönder
Detaylı Bilgi Al
Daha fazla müşteri ve satış ister misiniz?

Sitenizin Google'da üst sırada olmasına yardımcı olabiliriz. Size özel stratejilerimizi öğrenmek için şimdi reklam uzmanınız ile bir görüşme başlatın.