SEO

SEO’nun Tanımı Gelişmiş Arama Fonksiyonlarında

Ülkemizde ve Dünya’da sıkça sorulan bir soru, “SEO nedir?” Herkes bir konuyu öngörerek düşündüklerini ortaya döker. Bilen, araştıran, araştırmayan, bilmeyen veya sağdan soldan duyduklarıyla her kesim SEO açısından bir yorum getirebilir. Hangilerinin doğru olduğu bilinmez ve doğru bilinen yanlışlarda vardır. Gelecekte değişmesi olasılıklar arasında olan değişime uğramış, güncellenmiş, ek güncellemeler gelmiş, evrim geçirmiş sistemler ve faktörlerde ortaya çıkabilmektedir.


Arama motorlarının fonksiyonlarıyla SEO’nun daha doğrusu arama motorlarının ne olduğunu, nasıl çalıştığını az çok anlayabiliriz. Arama motorlarının SEO’ya bakış açısını ve onların SEO dünyasını rahatlıkla öğrenerek bunlara uygun olarak çalışmalar gerçekleştirilebilir, SEO için stratejiler ve süreçler belirlenebilir.

Gelişmiş Arama Özelliği Nedir?

Arama motorlarında, genellikle insanların arama yaptığı Google arama motorunda perforjans kelimesini aradığınızda karşınıza çıkan sonuçlar tam eşleşme değildir. Listelenen siteler seo ve Perforjans kelimesinin ayrı algılanmasıyla oluşur. Arama yapan kullanıcıya gösterilen arama sorgusunun sonuçlarını arama motoru getirirken sadece sitelerin başlığında, açıklamasında, içeriğinde ve URL’inde arama yapmayıp, bunların tamamında arama işlemini gerçekleştirir.

“perforjans” (tırnaklı) araması yapıldığındaysa artık arama motoru bize seo ve Perforjans sorgusunun ayrı sonuçlarını göstermeyecektir. “perforjans” kelimesini tek olarak ama yanındaki boşlukla algılayıp istediğimiz tam eşleşmeli olan sonuçları gösterecektir. Tam eşleşme araması gibi çokça arama varyasyonu vardır, sadece başlıkta ara, sadece içerikte ara, sadece URL’de ara gibi arama filtrelerini uygulayıp aradığımıza daha kolay ulaşma şansımız olabilmektedir. Arama motorları bu fonksiyonlar olmadan arama yapan kullanıcılarına arama sonuçlarını gösteremez.

Gelişmiş Aramalar ve SEO İlişkisi

Gelişmiş arama sayfasını inceleyerek (https://www.google.com.tr/advanced_search?hl=tr&fg=1) sayfada gelişmiş arama fonksiyonlarının özetini görebiliriz. Aşağıdaki görsel bize Google arama motorunun temel çalışma mantığını anlatır. Böylece “SEO nedir?” sorusunu temel olarak cevaplayabiliriz.

Fonksiyonların Açıklamaları

“Sayfanın herhangi bir yerinde ara” fonksiyonu: Her şeyin içinde ara anlamındadır. Aranan arama sorgusunun sitelerinin tüm başlıklarında, tüm açıklamalarında, tüm içeriklerinde ve tüm URL’lerinde arar.

“Sayfa başlığında” fonksiyonu: <title>başlık</title> etiketi eklenmiş sitelerde ve sayfalarda arama yapar.

“Sayfanın metninde” fonksiyonu: <meta name=”description” content=”açıklama”/> etiketi eklenmiş sitelerde, sayfalarda ayrıca intext:perforjans sorgusuyla sitenin ve sayfanın içeriklerinde arama yapar.

“Sayfanın URL’sinde” fonksiyonu: inurl:perforjans sorgusuyla siteler ve sayfaların URL’inde arama yaparak sonuçları gösterir.

“Sayfaya verilen bağlantılarda” fonksiyonu: link:perforjans.com sorgusuyla perforjans.com sitesine bağlantı veren sitelerin ve sayfaların sonuçlarını gösterir.

  • Önemli Arama Çeşitleri (6 Önemli Madde – Varyasyonlar):
  1. site:site.com (Site indekslerini gösterir. Aynı zamanda URL araması da yapabilirsiniz.)
  2. kelime site:site.com (Site bazlı arama yapar. Bir siteyi de, bir URL adresini de arayabilirsiniz.)
  3. kelime site:org (yalnızca .org uzantılı sitelerde ve sayfalarda arama yapar.)
  4. link:site.com (Siteye veya sayfaya verilen bağlantıları gösterir.)
  5. related:site.com (Siteye benzer diğer web sitelerini ve sayfalarını gösterir.)
  6. info:site.com (Site anasayfasının ve herhangi bir URL’in Google’da indeksli olup olmadığını gösterir.)
  • Diğer Arama Varyasyonları:
Google SearchGoogle Search Limiters
Weballinanchor:, allintext:, allintitle:, allinurl:, cache:, define:, filetype:, id:, inanchor:, info:, intext:, intitle:, inurl:, link:, related:, site:
Imageallintitle:, allinurl:, filetype:, inurl:, intitle:, site:
Newsallintext:, allintitle:, allinurl:, intext:, intitle:, inurl:, location:, source:
Product Searchallintext:, allintitle:
Groupsallintext:, allintitle:, author:, group:, insubject:, intext:, intitle:

Arama Operatörleri

İstenmeyen kelimelerİstenmeyen kelimelerin ve sorguların başına tire ekleyerek onların aramaya dahil edilmesini engelleyebilirsiniz.

mustang hız -araba sorgusu sadece mustang ve hız ile ilgili sonuçları gösterir. Araba kelimesini ise başında tire olduğu için sonuçlara dahil etmez.

Benzer sonuçlarRankBrain itibarıyla artık çalışmıyor.

~locavore to include local food

Yıldızlı aramalarArama hacmini fazlalaştıran, alıntıları aramak için kullanılan operatör.

perforjans *

Aynı anda birden çok kelime aramaBir kelimenin yanında diğer bir kelimeyi de aramak için kullanılan operatör.

seo OR “perforjans”

SEO kelimesini ve onunla birlikte tam eşleşmeli perforjans sonuçlarını listeler.

Sayı aralıklarında aramakSayı aralıklarında arama yapmak için kullanılan arama operatörü.

2011..2012 president france
webcam  $10..$25

 

Arama Operatörlerinin Mantığının ve Sorgularının SEO Uzmanlarına, SEO Ajanslarına, Web Yöneticilerine ve Web Sitesi Sahiplerine Yararı Nedir?

Gelişmiş arama fonksiyonları bilgileri SEO çalışmalarınızı yapmanızda size yol göstermekle kalmayıp, SEO’nun mantığını daha kolay anlamanıza yardımcı olacaktır. Ek olarak, aradıklarınızı daha çabuk bulmanızı aradıklarınıza daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır.

Hediye :)

https://yandex.com.tr/support/search/info/query-language.xml bağlantıyı incelerseniz SEO mantığınızı geliştirmeniz açısından faydalı bir eylem olur.

Author

perforjans

Google'a Reklam Ver
Google'a Reklam Vermeye Başlayın
Daha fazla müşteri ve satış ister misiniz?

Sitenizin Google'da üst sırada olmasına yardımcı olabiliriz. Size özel stratejilerimizi öğrenmek için şimdi reklam uzmanınız ile bir görüşme başlatın.