SEO

Site Açılış Hızı Nasıl Arttırılır? Site Hızını Arttırmanın Yolları

Yıllardır kullanıcı deneyimini hep üst seviyede tutmayı vizyon edinen Google arama motoru, yavaş sitelerin hoşuna gitmeyecek, kullanıcısının deneyimini kolaylaştırıp kullanıcısını rahatlatacak ve şaşırtacak bir yeniliğe daha imza atıyor. Google bu yenilik ile yavaş sitelere darbe vurmaya hazırlanıyor, algoritmasını bunun için katı hale getirmese bile arama yapan insanlar “yavaş yüklenir” ibaresini gördüklerinde sıralamalarda üst sıralarda yer alan sitelerinde dahil ziyaret yüzdeleri azalacak ve güncellemeden etkilenecekler. Arama yapan insanlar yavaş siteleri ziyaret etmek istemeyecekler. Güncelleme sayesinde üst sıralarda olmayan web sitelerinin sırf “hızlı yüklenir” ibaresi olduğundan tıklanma şansları artabilir. Bu da SEO’nun evrim geçirmesi demek. Geçtiğimiz günlerde Google mobil güncellemesi yaparak mobil uyumlu olmayan / mobil uyumunda sorunlu web sitelerinin seo değerlerini düşürüp, algoritmasındaki kuralları değiştirerek sıralamaları farklı hale getirmişti.


 

Artık Web Sitelerinin Bir Saniye Önce Açılmasının Büyük Bir Önemi Var

Sitem 20 saniyede açılıyor, sorun yok demeyin. 20 saniye az bir süre değildir. Açılış süresini optimizasyonlarla en aza indirmeye çalışın.

Lokasyon farklılıklarını, artan mesafeleri göz önüne alın!

Örneğin: Hollanda’dan 3.65 süresi ile açılan siteniz, Avusturya’dan 15.50 saniyede açılabilmektedir. Dikkatli olmalısınız. Her cihazdan, her konumdan rahat ve hızlı erişilebilmek vizyonunuz olsun.

 

CDN kullanımlarında artışlar gözlemlenebilir

Ücretli, ücretsiz cdn kullanımları sonuçlarda hız testi yeniliğinden sonra artış göstereceğe benziyor.

 

Optimizasyon, Geliştirme ve Düzenlemenin Önemi Bir Kademe Daha Artıyor

Artık sorunsuz bir web sitesine sahip olmak birinci şart oluyor.

 

Hızlı Arayüzler Önplana Çıkacak

WordPress, Joomla vb. web yazılımlarının hızlı, stabil temalarına yoğun ilgi olabilir. Bir ihtimal tema fiyatları da yükselebilir.

 

Hızlı Web Yazılımları Vitrine Çıkabilir

Bu yenilik, web yazılımcıları teşvik edecek gibi duruyor. Web’in ilerlemesi adına olumlu bir gelişme!

 

Pagespeed Grade, Yslow Gibi Metrikler Takıntı Haline Gelebilir

Hızda istediği istikrarı yakalayamayanların Pagespeed Grade ve Yslow Grade gibi değerlerini günlerce test edip iyileştirmesi (değerleri yükseltmesi) gerekebilir. Problemlerin üstesinden gelemeyenlerin çaresi ise profesyonel yardım almak olacaktır.

 

Kullanıcının İnternet Bağlantısı Baz Alınarak, Sonuçlarda Listelenen Sitelerin Yanında Hızlı ve Yavaş Bilgileri Belirecek

Kullanıcının internet bağlantısının kalitesi ve sonuçlarda gösterilen web sitelerinin hız / bağlantı kaliteleri eşleşiyor. Google, insanlara ve kullanıcılarına web’te daha hızlı gezinme imkanı sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor. Yenilik ile kullanıcıların aradıkları bilgiye en hızlı şekilde ulaşma fırsatı olacağını belirtelim.

 

İbareler Sadece Kullanıcının İnternet Bağlantısıyla Şekillenmeyip, Sonuçlarda Listelenen İnternet Sitelerinin Hız Oranlarına (Performanslarına) Göre de Belirlenecek

Önce sitenizin açılış süresini 4-8 saniye arasına indirmeye çalışın, ideal süre 4-8 saniye arasıdır. Daha sonra gelecek kullanıcıları bekleyin. Bu sırada çeşitli sorgularla aramalar gerçekleştirerek web sitenizin yanında hızlı yüklenir yazısı olup olmadığının tespitini yapın. Yavaş yüklenir yazısını gördüyseniz temanızı, ftp içerisindeki dosyalarınızı, web yazılımınızı ve sağlayıcınızı gözden geçirin.

 

Kullanıcı Açısından Bakıldığında Güncellemenin, Bu Site Bilgisayarınıza Zarar Verebilir / Bu Site Saldırıya Uğramış Olabilir Olumsuzluklarıyla Aynı Etkide Olacağı Düşünülüyor

Web yöneticilerinin fazladan mesai yapma vakti geldi. Şu an için tablo böyle diyebiliriz.

 

Ziyaretçiler Hızlı Yüklenir İbaresi Bulunan Web Siteleri Arayacak

Üst sıralarda olmak mı? Rakiplerden daha hızlı açılıp, en hızlı erişilebilirliği sağlamak mı? Günlerdir herkes bu soruyu kendisine soruyor. Yenilikle birlikte üst sıralarda olma kavramı bir süreliğine yerini rakiplerden daha hızlı açılmak ve yavaş yüklenmemek kavramına bırakacak gibi gözüküyor.

 

Yavaş Web Sitelerinde Ciddi Ziyaretçi ve Eşsiz Ziyaretçi Düşüşleri Meydana Gelebilir

Hız konusunda sorunlu sitelerin, ziyaret yüzdeleri dibe vuracak, düşecektir. Geçmişte sitenizi ziyaret etmiş kullanıcılar, düzenli ziyaret eden kullanıcılar ve yeni ziyaret edecek kullanıcıların sayısı aniden düşüş gösterebilecektir. Sonuç olarakta SEO açısından olumsuz yansıyacak bir hadise olacaktır.

 

Google Hız Testi Yeniliğini Algoritmasıyla İlişkilendirirse Yavaş İnternet Siteleri Üst Sıralarda Yer Alamayabilir!

Google algoritmalarının ne kadar katı ve olumsuzluk bakımından güçlü olduğunu bilmeyen yoktur. Arama sonuçlarında hız göstergesi yavaş olarak belirlenen web sitelerinin, algoritmada devreye girerse SEO görünürlüklerinin, SEO değerlerinin ve sıralamalarının düşüşe uğrayabileceği asla unutulmamalıdır. Önlemlerinizi algoritma olumsuzluğunu düşünerek almak en mantıklı çözüm yolu olarak görünüyor. Hız göstergesinin algoritmayla ilişkili hale gelmesi durumunda ise yavaş internet sitelerinin, web’in pastasından mahrum kalacağını öngörebiliriz.

 

Asıl Merak Edilen: Google Web Yöneticisi Araçlarında Sitemin Hızını Düzelttim Seçeneği Olacak mı?

Google son zamanlarda web yöneticisi araçlarında fazlaca yenilik yapıyor. Acaba bu yeniliğin ardından sitemin hızını düzelttim, tekrar test et seçeneğiyle birlikte sonucun raporunu alma özelliği de gelir mi? Bence gelmeli. Aksi halde arama sonuçlarında listelenen siteler çok büyük zararlara uğrayacaklardır. İş Google’ın keyfine kaldıysa site sahipleri için sıkıntılı günler başlar. Mutlaka site sahiplerinin duruma müdahale etme hakkı bulunmalıdır.

Google Kullanıcıları ve Web Kullanıcıları Yenilikten Memnun Kalacaklar mı?

Yenilik sürekli olursa zamanla memnun kalıp kalmadıklarını öğrenmemiz mümkün olur. Bakalım hız göstergesi fonksiyonundan kullanıcılar ne kadar memnun kalacaklar? Zamanla öğrenmiş olacağız.

Author

perforjans

Uzmana Mesaj Gönder
Detaylı Bilgi Al
Daha fazla müşteri ve satış ister misiniz?

Sitenizin Google'da üst sırada olmasına yardımcı olabiliriz. Size özel stratejilerimizi öğrenmek için şimdi reklam uzmanınız ile bir görüşme başlatın.