SEO

Site Haritası İle Google’da İndexlenme Hızı Nasıl Arttırılır?

Bir web sitesini bütün link yollarını gösteren XML veya HTML yapısıdır. Link sayınızın az ya da çok olması önemli değildir. Her web sitesinin kullanmasına uygundur. Site haritasının temel amacı arama motorları bütün sayfalar hakkında bilgilendirmedir. Arama motorlarının robotları web sitenize geldiğinde site haritanız gözden geçirirler ve daha sonra siteniz içinde daha rahatlıkla dolaşırlar ve indekslerler. Buna ek olarak kullanıcılar için de kullanabilirsiniz. Örneğin bir kullanıcı site haritası yapısında aradığını rahatlıkla bulabilir.


Arama motorları web sitelerini tararken derinliğe önem verir

Arama motorlarının robotları web sitelerini indekslerken öncelikle derinliği en az sayfalardan başlarlar. Sırayla 1. derinlik www.ornek.com, 2. derinlik www.ornek.com/kategori, 3. derinlik www.ornek.com/kategori/urun şeklinde gider. Bu örnekte derinlik seviyesi üçtür. Derinliğiniz ne kadar az ize robotlar web sitenizde daha fazla dolaşır. Web siteniz bir e-ticaret sitesi ise derinlik sayınız daha fazla olur. Bu tarz sitelerde kategori ve ürün yapıları çok fazladır, bir e-ticaret sitesinin site haritası olmadan indekslenme süresi oldukça fazladır. Yeni kategori ya da ürün girişlerinden sonra site haritasını güncellemek kategori ya da ürünlerinin indekslenme süresini hızlandırır.

Eğer ki web sitenizin bazı bölümleri flash, javascript vb. scriptler içeriyorsa arama motorları bunları göremezler. Bunları onlara göstermenin en kolay yolu site haritasında tanımlamaktır.

Site haritasını iki farklı şekilde yaratabilirsiniz: Html olarak yarattığınızda bunu hem kullanıcılar için hem de arama motorları için kullanabilirsiniz. Xml uzantısı ile oluşturduğumuzda bunu sadece arama motorları için kullanabilirsiniz.

XML formatında bir site haritasına örnek olarak:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">
   <url>
      <loc>https://www.perforjans.com/</loc>
      <lastmod>2012-01-01</lastmod>
      <changefreq>monthly</changefreq>
      <priority>0.8</priority>
   </url>
</urlset>

Yukarıdaki etiketlerin özelliklerini öğrenin:

  • <urlset>: Kullanılan protokol referansını belirtir.
  • <url>: Ana etikettir. Her link açıklaması bununla başlar.
  • <loc>: Bu etiket linkin yolunu gösterir. Bu etiket kesinlikle http:// içermelidir.
  • <lastmod> : Belirtilen linkin en son ne zaman düzenlendiğini gösterir.
  • <changefreq> : Belirtilen linkin değiştirilme sıklığını gösterir. Alabileceği değerleri:  never, always, hourly, Daily, weekly, monthly, yearly.
  • <priority> :  Belirtilen linkin diğer linklere göre önem önceliğini gösterir. Alabileceği değer aralığı 0.0-1.0 arasıdır.

CMS (İçerik Yönetim Sistemi) kullananlar sitemap isimli eklentileri kullanabilir

WordPress kullananlar yönetici panelinden eklenti ekle fonksiyonunu kullanarak kusursuz site haritaları oluşturulabilirler.

Site haritası yaratımında dikkat edilmesi gereken önemli detaylar

Site haritası oluştururken toplam link sayısının 50000 sayısını aşmaması gerekir. Böyle bir durumda site haritanızı bölerek iki ya da daha fazla site haritası oluşturulabilirsiniz. Tüm bağlantılar doğru ve geçerli olmalıdır. Kesinlikle Türkçe karakter kullanılmalıdır. Belirtilen etiketlerin dışına başka etiket kullanılmamalıdır. Çok fazla sayısı sayfa içeren sitelerin sayfaların site haritalarını elle yazmak çok zahmetlidir. Bunun için http://www.xml-sitemaps.com sitesinden faydalanabilirsiniz. 500 sayfayı ücretsiz tarar ve ekler, 500 sayfadan fazlasını elde etmek için ücret ödeyebilirsiniz. Site haritanızı oluşturduktan sonra dosya sistemine atılmalıdır. Örnek olarak www.ornek.com/sitemap.xml adresi şeklinde yayınlanabilir. Daha sonra bu site haritası Google Web Yönetici Araçları aracılığıyla site haritası olarak eklenebilir.

Author

perforjans

Uzmana Mesaj Gönder
Detaylı Bilgi Al
Daha fazla müşteri ve satış ister misiniz?

Sitenizin Google'da üst sırada olmasına yardımcı olabiliriz. Size özel stratejilerimizi öğrenmek için şimdi reklam uzmanınız ile bir görüşme başlatın.