SEO

Yapılandırılmış Veri İşaretleme (Google Schema) Rehberi

Yapılandırılmış veriler, zengin snippet olarak bilinen, web sitenizi SERP (Arama motoru sonuç sayfası’nda) daha belirgin hale getiren arama motoru yardımcısı kodlardır. Sayfalarınızın ve içeriklerinizin daha bilgilendirici olması ile birlikte, organik görünürlüklerinizi de artırma olasılığınız yüksektir.

Yapılandırılmiş semantik veriler, uzun vadede SEO sıralamanızı daha da artırmanıza yardımcı olacaktır. Yapılandırılmış verilerin günümüze gelişi yıllar süren bir süreçten sonra gerçekleşmiştir.

Yapılandırılmış Veri Nedir?

Yapılandırılmış Veri Ne Demek? Neden Uygulanmalıdır?

Yapılandırılmış Veri (Google Schema), Fiziksel bir kağıttan çevrimiçi içeriğe doğru yükselen küresel bir hareketin doğrultusunda, mükemmel görünürlük ile iyi bir çevrimiçi varlığa sahip olmak, başarının en önemli anahtarlarından biridir. 

Yapılandırılmış veriler daha önce duymuş olabilirsiniz, ancak ne olduğunu veya SEO ile ne ilgisi olduğundan emin olmayabilirsiniz. Yapılandırılmış verileri sitenizin karmaşık alanlarında ve kullanıcılarınız için olan bölgelerinde kullanabilirsiniz.

Arama motorlarında ayrı bir değerlendirmeye sahip olan yapılandırılmış veriler, içeriğinizin ve sitenizdeki herhangi sayfanın hangi konuyu neden içerdiğini yazılımsal olarak ayrıntılı bir şekilde anlatmanıza yardımcı olur.

Yapısal semantik veriler ile, arama motorlarının web sitenizin içeriğinin ne anlama geldiğini sadece yazılımsal hazır kodlar ile sayfalarınızda belirtebilirsiniz. Yapısal verilerin eklenmesi sonrasında, arama motorları artık içeriğinizi daha iyi anlamlandırabildiğinden, sitenizin veya belirli bir sayfasının sonuç sayfasında görünmesinin nasıl uygun olacağını daha doğru olarak belirler. Bu nedenle, arama motorlarında yer alan yapılandırılmış veriler içeren web siteleri ve sayfalar, varsayılan olarak şema işaretlemesine sahip olmayanlardan daha iyi sıralanır. Yapılandırılmış verilerin içerdiği detaylar SEO’ya bütünlüğünü destekler. Yapısal veri kullanmak, teknik SEO konusunu kapsamaktadır. Arama motorları semantik geliştirmeler ile sitenizi daha doğru anladığından, içeriklerinizin arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasının şansı yükselir.

İnsanlar için yazmayı önemseyin – Arama motoru botları için Yapılandırılmış Veri İşaretleyicilerini kullanın.

Makineler (arama motorları) ve insanlar web sitelerini ziyaret ederken farklı şekillerde görüntülerler. Yapısal verilerin oluşturulma amacı, yazılımların içeriğinizi daha iyi anlamasına yardımcı olan kodlamadır, şema işaretlemelerini makinelere yaptığınızı düşünebilirsiniz. Aslında, yapılandırılmış verileri online kartvizit olarak düşünebilirsiniz! Makineler için kartvizitler yapmazsınız; Onları insanlar için yaparsınız. Aynı şekilde web sitenize yapısal veriler eklemek, içeriğinizi arama motorları ve web sitesi tarayıcıları için değiştirmez; yalnızca biraz ayrıntı eklemiş oluyorsunuz.

Yapılandırılmış verilerin ne olduğunu anlamak için ilk adım, Arama motoru sonuçlarını gözlemlemektir. Çok basit bir şekilde, bir web sitesinin açıklamasının yanında gördüğünüz ekstra bilgidir. Örneğin, bir restoranı ararsanız, snippet olarak bazı temel bilgileri, çalışma saatlerini, fiyatlandırmayı ve genellikle değerlendirmeleri görürsünüz. Bir işletmenin derecelendirmesine yeni bir puanlama yapmak istediğinizde bir veya beş yıldız arasında bir seçenek karşınıza gelir. Bu yıldızlı değerlendirmeler, Şema biçimlendirmesi olarak da bilinen yapısal veri özelliğidir.

Yapılandırılmış Veriler Neden Önemlidir?

Örneğin, iletişim bilgilerinizin olduğu sayfanın altına altbilgi olarak çalışma saatlerinizi eklerseniz, insan görüntüleyenler detaylı almış olur ve iletişim bilgilerinin anlaşılır olduğunu söylerler. Web sitesi tarayıcılarında geçerli olan yapısal veri düzenini sitenize ekleyerek arama motorlarının ve insanların site içeriğinizi daha yakından tanımasını kolaylaştırabilirsiniz. Bir şema biçimlendirme kodu kullanarak veri işaretlemelerini yapabilirsiniz, böylece web sitenize neyi hangi amaçla eklediğinizi ve niçin bunları kullandığınızı arama motorlarına ve kullanıcılarınıza anlatmış olursunuz. İçerikleriniz ne kadar açık ve net olsa da, içerikte her zaman bazı belirsizlikler bulunur. Bu belirsizlik, dilin doğal bir yönüdür fakat web sayfalarında yapılan semantik düzenlemeler ile önüne geçilebilir. Örneğin, (“Yüz (sayıyla yüz) Yüz (derisini yüz) Yüz (insan yüzü)” kelimelerini düşünün) insan dili ve bilgisayar dili buluştuğunda gündelik yaşantımızın içinde olan genişletilmiş sonuçları net bir şekilde açıklamanız gereklidir. Yapısal veri geliştirmeleri, sitenizin bilgilerini arama motorlarının anlayacağı şekilde çevirmenize yardımcı olan bir kod parçasıdır ve oluşan tüm belirsizlikleri ortadan kaldırır.

Yapılandırılmış Verilerin Özellikleri Nedir?

Yapılandırılmış veriler üç yapısal formatta kullanılabilir:

RDFa, microdata ve son olarak JSON-LD, en yaygın olanıdır ve en iyi olarak kabul edilir. Google, AI’lerinin, JSON-LD şema işaretlemelerini RDFa ve mikro verilerden daha hızlı işlediğini açıkça kabul etmiştir. Bu nedenle, çevrimiçi kaynak oluşturduğunuz kodların JSON-LD olduğundan emin olmanız önerilir. Mikro veri veya RDFa’yı kullanmayı tercih edecek bir kodlama uzmanıysanız, Json deneyimi olan bir yazılım geliştiricisi ile anlaşmalı veya Json kodlarını kendiniz eklemelisiniz.

 • RDFa , zengin bir snippet oluşturmak için veri bağlamada HTML etiket özelliklerinin kullanımını tanıtan bir HTML5 uzantısıdır.
 • Microdata , açık bir topluluk HTML uzantısıdır ancak içerik öğelerini adlandırma için de etiket niteliklerini kullanır (RDFa ile aynı şekilde).
 • Diğer yandan JSON-LD , sayfanın başlığındaki komut dosyası etiketlerini kullanarak HTML gövdesinden ayrı tutulan bir JavaScript gösterimidir. Böylece, bir şema işaretlemesinin geliştirilmesini kolaylaştırır ve yapısal veri oluşturmak için özellik etiketlerinin etrafındaki içeriğinizi dikkatli bir şekilde ifade etmeyi gerektirmez. JSON-LD’nin kullanmanın en popüler formatı olmasının birçok nedeni budur.

Yapılandırılmış Veri İşaretleme Kriterleri Nelerdir?

 1. Semantik kodlamalar için herhangi bir araştırma yaparken, size en uygun yapısal kodları düzenleyin. Semantik kodların içeriğini değiştirirken mevcut formatını silmeyin veya değiştirmeyin.
 2. İkincisi bilmeniz gereken şeylerin listesi, yapısal veri terimlerinin temelleridir. Bunları ezberlemekten kesinlikle vazgeçmekle birlikte, zaman içinde düzenli olarak kullanmak, şema işaretleme stratejilerinizi geliştirmenize ve daha hızlı çalışmanıza yardımcı olacaktır.
 3. İçeriğinizi konuya göre düzenlemek için ‘itemscope’ komutu kullanılır. İçeriğinizi türüne (video, film, ses dosyası, etcet) göre daha da kategorilere ayırmak için ‘itemtype’ komutunu kullanacaksınız.
 4. İçeriğin özelliklerini tanımlamada daha da fazla ayrıntıya gitmek için, şiddetle tavsiye edilen ‘itemprop’ komutuna ihtiyacınız vardır. Atayabileceğiniz ad, yönetmen, tür, uzunluk ve çok daha fazlasını içeren sonsuz öğe türü türleri vardır.

Teknik Yapılandırılmış Veri Yönergeleri

Yapılandırılmış veriler, tanımlamak istediğiniz sayfada her zaman yayınlanmalıdır (örneğin, çevrimiçi kitapların bir açıklama sayfası olacaktır; bu, şema işaretlemenizi yerleştireceğiniz yerdir). Bazı durumlarda, sitenizdeki başka bir yerde yapılandırılmış veriye sahip olmak kesinlikle kabul edilebilir, ancak uygun şekilde belgelenmelidir.

Aynı içeriğe sahip yinelenen sayfalarınız varsa (fikirlerin en iyisi değil, ancak bunu yapmak için geçerli nedenler varsa), aynı şema işaretlemesini her iki sayfaya da eklemeniz gerekir. Sayfalardan biri kurallı olarak kabul edilmesine rağmen, Googlebot’un bunu bir şekilde tanıyacağına dair bir garanti yoktur. Bu, yinelenen sayfanın bir SERP’de zaman zaman ortaya çıkabileceği anlamına gelir. Bu nedenle yapısal verileri de kopyalamak en güvenli yoldur.

Web sitenizin sayfalarına yapısal veriler eklerken en uygun ve özel tür ve özellik adlarını kullandığınızdan emin olmak için schema.org adresindeki kullanılabilir kaynakları kullanın.

Arama motorları, site sayfalarınızı arama motoru dizinine eklemek için web sitesi tarayıcılarını kullanır ve yapılandırılmış veriler, SERP’yi oluşturmak için içeriğinizi doğru bir şekilde dizinlemelerine yardımcı olur. Uyguladığınız herhangi bir erişim denetimi yönteminin (örneğin, dizin dışı komut veya robots.txt gibi — Robot Dışlama Standartlarını içeren dosya) Googlebot ve diğer arama motoru web gezginlerinin şemanızı okumasını engellemediğinden emin olmalısınız. biçimlendirme.

Yapılandırılmış veriler dokümantasyonla birlikte gelir. Buna ek kullanım yönergeleri de dahildir ve bunları okumaktan kesinlikle yararlanırsınız.

Her zaman bir şema biçimlendirme eklediğiniz resim URL’lerinin, görüntü eklediğiniz türün örneğine ait olduğundan emin olun.

Bir görsel URL’ye yapısal veriler ekleyerek, resmin snippet’inizde görünmesini sağlayabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi, web sitesinin tarayıcılarının şema işaretlemesini okuyabilmesi için engellenmediğinden emin olun. Aksi takdirde, görüntü SERP’de hedeflenen şekilde görüntülenmez.

Tek bir sayfada birden fazla yapısal veri nesnesi eklemek de mümkündür, ancak bilgilerin söz konusu sayfa için uygun olduğundan ve kullanıcıların görüntüleyebileceği içerik için geçerli olduğundan emin olmalısınız. Bir sayfada tüm varlıklar için bir şema işaretlemesi eklemeniz önerilir; bu, Google Bot’un algoritmalarının içeriğinizin tam bağlamını anlamasına yardımcı olur. Örneğin, yemek pişirme blogunuzda, talimatları metin olarak sunan ve ayrıca bir eğitici video içeren bir tarif sayfanız varsa, her bir türü ayrı ayrı işaretlemelisiniz.

Yapılandırılmış Veri Kalite Kuralları

Herhangi bir arama motorunun en yüksek önceliği, herhangi bir kullanıcı bir arama sorgusu gönderdiğinde alakalı ve ilgi çekici sonuçlar sağlamaktır. Doğal olarak, Google gibi arama motoru platform şirketlerinin alaka düzeyine sahip olduğu anlamına gelir. Bu, sayfalarınıza yapısal veriler eklenirken kesinlikle dikkate alınmalıdır.

Şema işaretlemeleri her zaman güncel olmalıdır. Örneğin, haber siteleri genellikle yapılandırılmış verilerde yayınlanma tarihini içerir, böylece kullanıcılar bir makalenin ne zaman yayınlandığını görebilirler.

Yapısal verileriniz asla yanıltıcı olmamalıdır. İçeriğiniz madde bağımlılığının tehlikeleri üzerindeyse, örneğin, şema işaretlemeniz söz konusu materyal için bir reklam gibi görünmemelidir. Kefillerin terimleriyle – hiçbir tıklama hakkı yok. Profesyonel olmayan (kullanıcılar için çok rahatsız edici değil) ve pasajınızın SERP’de görünmemesine neden olabilir.

İçerik (ve yapılandırılmış verileriniz) hiçbir zaman pedofili, cinsel şiddet, hayvanlarla cinsel ilişki, şiddet veya zalim eylemler veya hedeflenmiş nefret söylemini desteklememelidir.

Yapılandırılmış Veri İşaretlemesi Nasıl Yapılır?

Yapısal verilerle çalışırken bilmeniz gereken üç temel kural vardır:

 1. Kullanılabilir biçimlere ulaşmak
 2. Hangi kodların kullanılması gerektiğinin bulunması
 3. En yaygın şema biçimlendirme terimlerinin uygulanması
 4. Yapılandırılmış veri yönergelerini dikkate almak

Bu, şema işaretlemenizin Yaptığınız herhangi bir Yapısal Veri Test Aracı’na göre doğru şekilde ayarlanmış olsa bile, arama motoru platformunun sayfanız için bir zengin snippet’in başarılı bir şekilde üretileceğini garanti etmediğine işaret etmek için uygun bir zamandır.

Yapısal verilerinizin snippet’le sonuçlanmamasının birkaç nedeni vardır. Google, özellikle, alakalılık standartlarına göre şema işaretlemelerinde sıkı manuel ve algoritmik kalite kontrolleri gerçekleştirir. Sizinki işaretin altına düşerse, sayfanız için bir snippet oluşturmayı reddedebilir ve mevcut snippet’leri kaldırma hakkını saklı tutar. Bunun bazı nedenleri şunlar olabilir:

 • Yapısal verileriniz, işaretlenmiş sayfanın ana içeriğini doğru şekilde temsil etmiyor veya başka bir şekilde yanıltıcılık içeriyor;
 • Şema işaretleme herhangi bir şekilde hatalı veya yanlış kodlamalar yapılmıştır
 • Yapılandırılmış verilerde başvurulan içerik, ziyaretçilerinizden sitenize gizlenmiştir (bu, kullanıcıların bir sayfanın tüm içeriğini görüntülemesi için abonelik gerektiren bir web sitesi için geçerli değildir, “önizleme” mevcut olduğu sürece.);
 • Web sitenizin sayfası, burada verdiğimiz teknik veya kalite yönergelerine uymamaktadır. Daha fazla ayrıntı için isterseniz Google’ın genel web yöneticisi yönergelerine göz atabilirsiniz.

Schema.Org Semantik Veri Kaynakları

Önceki bölümümüzde, schema.org adlı bir kaynak kütüphanesine başvurduk, fakat tam olarak nedir? Schema.org, arama motorları tarafından desteklenen yapısal veri biçimleme kodlarını bulabileceğiniz Google tarafından yönetilen büyük arama motorları tarafından ortaklaşa geliştirilen bir çevrimiçi projedir. Kod örnekleri sitenize kopyalanabilmeniz için ücretsiz alınabilir, ancak mevcut kodu gereksinimlerinize uyacak şekilde uyarlamanız gerektiğini unutmayın.

Semantik düzenlemelerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız kod örneklerini görmek için schema.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yapılandırılmış Veri İşaretlemelerini Kimler Yapabilir?

Bu, cevaplanması zor bir soru çünkü tamamen size bağlı. Şema işaretlemesi yapmanız nispeten karışıktır ancak, schema.org’da ihtiyacınız olan her şeyi bulmakta zorluk çekmeyeceksiniz. Yapısal verilerinizin teknik ve kalite yönergelerine uygun olduğundan emin olmanıza yardımcı olacak şekilde tasarlanmış çevrimiçi çok sayıda kaynak bulunmaktadır.

HTML koduyla ilgili bazı deneyimler yapılandırılmış veri kullanımında kesinlikle yararlı olacaktır ve şema işaretlemenizin doğru bir şekilde oluşturulduğundan emin olmak için bir geliştirici gibi birisini elde etmek zarar vermeyecektir – özellikle de web sitesi geliştirmenin arka planında çalışan deneyimi kısıtladıysanız . Kodlamayı kendiniz yapılandırabilseniz bile (özellikle schema.org’un yardımıyla), her zaman kodlama dili hakkında daha iyi bilgi sahibi birisine sahip olmanız gerekir. “Yapısal veriler için bir web geliştiricisine ihtiyacım var mı?” Sorusuna verilen kısa cevap evet, muhtemelen olacaktır. Kodlama dili yapısı ve kod protokolü iyi bir şekilde anlaşılmadıkça, kesinlikle daha fazla deneyime sahip birisini almalısınız.

Başka bir alternatif, yapılandırılmış verilerinizde size yardımcı olacak bazı eklentileri inceleyebilirsiniz. WordPress alanında en iyisi olarak bilinen Yoast, ayrıntıları girmenize ve yazılım tarafından sizin için oluşturulan şema işaretlemesini otomatik olarak yapan WordPress siteleri için inanılmaz derecede başarılı bir SEO eklentisidir. Dilerseniz eklentiyi sitenize kurabilirsiniz.

Günün sonunda, bahsettiğin siten burası. Bir blogcu ya da bir web sitesi sahibi olsanız da, SEO sıralamanıza zarar vermek için yapısal verilerden (ya da kötü uygulamalardan) yoksun olmasını istemezsiniz. Bir eklentiye ve schema.org’a kendiniz karar vermek için paranızın ya da bir web sitesi geliştiricisine (ister eklentiyi kullanmaya karar vermiş olsun olmasın) bırakmaya karar vermelisiniz. işinizi büyütmeye odaklanırken kesinlikle schema.org’dan da faydalanın.

Kullanıma sunulan “Schema” kodlarını incelemek ve web sitenize uyarlamak için https://schema.org/docs/schemas.html adresine göz atabilirsiniz.

Yapılandırılmış Veri İşaretlemesinde Anahtar Kelimelerin Kullanımı

SEO hakkında herkesin edeceği ilk konu anahtar kelimelerdir. Anahtar kelimeler, arama motoru web sitesi tarayıcılarına, içeriğinizin bir SERP oluştururken alaka düzeyini belirlemek üzere ne hakkında olduğunu bilmelerini sağlayan en eski araçlardan biridir. Ancak, popüler bir trend olarak (özellikle de genç kuşaklar arasında) sesli aramanın yükselmesiyle birlikte, kısa kelimelerden biriyle üç kelimeden oluşan kısa kuyruk anahtar kelimeleri daha az yaygın hale gelmektedir. Uzun kuyruk anahtar kelimeleri (genellikle üç ila beş kelime, bazen daha uzun), web sitenizin sayfalarını sesli arama sorgusu SERP’leri için sıralamak için daha uygundur.

Bunun nedeni, sesli aramanın genellikle soru temelli olmak üzere, konuşulmasıdır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, Google, yapay zeka öğrenimini, insan konuşma kalıplarını nasıl tanıyacağına ve yanıtlayabileceğine dair öğreterek, diyalojik araştırma özelliğini geliştirmede öncü olmuştur.

Ayrıca, sesli arama SERP’leri konumunuzu, daha önce aradığınız şeyi ve hatta kim olduğunuzu hesaba katar. Bu, semantik SEO ve yapılandırılmış verileri sitenizin rütbesini artırmak için daha önemli hale getirir ve kullanıcılar PC’den mobil aramalara (sesli arama dahil) daha fazla ilerledikçe, bu tekniklerin SERP’ler üzerinde daha fazla etkisi olacaktır.

Son olarak, Yapılandırdığınız Verileri Test Etme

Google Yapısal Veri Test Aracı: Google Yapısal Veri Test Etme Aracı
Yapılandırdığınız verileri adresine Google test aracından kontrol edebilirsiniz. Bunu yapmak için değişiklik yaptığınız url adresini Google Yapısal Veri Test Aracına yapıştırın ve test sonuçlarında herhangi bir hatanın olup olmadığını inceleyin.

Author

perforjans

Uzmana Mesaj Gönder
Detaylı Bilgi Al
Daha fazla müşteri ve satış ister misiniz?

Sitenizin Google'da üst sırada olmasına yardımcı olabiliriz. Size özel stratejilerimizi öğrenmek için şimdi reklam uzmanınız ile bir görüşme başlatın.